Fed podniósł główną stopę procentową o 75 pb

Fed podniósł główną stopę procentową o 75 pb
Fot. stock.adobe.com / Maksym Yemelyanov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Fed podniósł główną stopę procentową w USA o 75 pb do przedziału 2,25-2,50 procent, podano w komunikacie po posiedzeniu. Fed powtórzył, że dalsze podwyżki stóp procentowych będą właściwe.

Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednogłośnie.

Na ostatnich trzech posiedzeniach Fed podnosił stopy proc. odpowiednio o 75 pb, 50 pb i 25 pb. Ostatnie dwie podwyżki o 75 pb to największy wzrost stóp procentowych w USA od początku lat 80., gdy na czele Fedu stał Paul Volcker.

Fed powtórzył, że dalsze podwyżki stóp procentowych będą właściwe.

Celem przywrócenie inflacji do 2 procent

„FOMC postanowił podnieść docelowy zakres stopy funduszy federalnych do 2,25-2,50 proc. i przewiduje, że dalsze podwyżki w docelowym zakresie będą właściwe. Ponadto Komitet będzie kontynuował proces zmniejszania swoich zasobów skarbowych papierów wartościowych, agencyjnych papierów dłużnych i agencyjnych papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką” – napisano w komunikacie po posiedzeniu.

Prezes Fed Jerome Powell podczas wideokonferencji w środę po posiedzeniu Rezerwy powiedział między innymi:

„Kolejny niezwykle duży wzrost może być odpowiedni na naszym następnym spotkaniu. To jest decyzja, która będzie zależeć od danych, które otrzymamy od teraz. Będziemy nadal podejmować nasze decyzje, spotykając się i komunikując nasze myślenie tak jasno, jak to możliwe. W miarę dalszego zacieśniania się nastawienia polityki pieniężnej właściwe stanie się spowolnienie tempa podwyżek, gdy będziemy oceniać, jak skumulowane dostosowania polityki wpływają na gospodarkę i inflację”

Uważamy, że potrzebujemy okresu wzrostu poniżej potencjału, aby stworzyć zastój, a strona podażowa mogła nadrobić zaległości

„W nadchodzących miesiącach będziemy szukać przekonujących dowodów na to, że inflacja spada, zgodnie z celem na poziomie 2 proc. Spodziewamy się, że dalsze podwyżki w zakresie podwyżek docelowych dla stopy funduszy federalnych będą właściwe. Tempo tych wzrostów będzie nadal zależało od napływających danych i zmieniających się perspektyw dla gospodarki” – mówił prezes FED.

„Jeśli chodzi o wrześniowe posiedzenie, powiedziałem, że odpowiednia może być kolejna niezwykle duża podwyżka, ale nie podejmujemy teraz takiej decyzji. Podejmiemy ją na podstawie danych, które zobaczymy i będziemy podejmować decyzje spotykając się po spotkaniu. Uważamy, że nadszedł czas, aby po prostu działać od posiedzenia do posiedzenia i nie publikować forward guidance, które zapewniliśmy na drodze do zaostrzenia polityki” – wskazywał Jerome Powell.

„Warto zauważyć, że te podwyżki stóp były duże i nastąpiły szybko i jest prawdopodobne, że ich pełny efekt nie został odczuty przez gospodarkę. Prawdopodobnie w przygotowaniu jest dodatkowe zaostrzenie. (…) Myślę, że najlepiej, jak sądzę, zdaniem komisji ogólnie, musimy doprowadzić politykę do umiarkowanie restrykcyjnego poziomu” – dodał.

Prezes Powell poinformował, że plan Fedu zakłada spowolnienie tempa wzrostu PKB i popytu na pracę, które jednak nie wywołają recesji i sporego wzrostu bezrobocia.

„Uważamy, że spowolnienie wzrostu PKB jest konieczne, a spowolni on w tym roku z kilku powodów. Jednym z nich jest to, że odchodzimy od bardzo wysokiego wzrostu PKB w roku ponownego otwarcia 2021. Widzimy również zaostrzoną politykę pieniężną. Uważamy, że potrzebujemy okresu wzrostu poniżej potencjału, aby stworzyć zastój, a strona podażowa mogła nadrobić zaległości” – powiedział.

Po decyzji FED dolar słabnie

Fed postanowił podnieść stopę oprocentowania od nadwyżkowych rezerw (IOER) o 75 punktów bazowych do 2,40 proc.

Fed powtórzył, że jest bardzo wyczulony na ryzyka dla perspektyw inflacyjnych.

„Wojna Rosji z Ukrainą powoduje ogromne trudności ludzkie i gospodarcze. Wojna i związane z nią wydarzenia wywierają dodatkową presję na wzrost inflacji i obciążają globalną aktywność gospodarczą. Komitet zwraca szczególną uwagę na zagrożenia inflacyjne” – napisano w komunikacie.

Fed poinformował, że wydatki konsumentów i produkcja przemysłowa osłabły od ostatniego posiedzenia.

„Ostatnie odczyty wydatków i produkcji pokazały spadek tych wskaźników. Niemniej jednak w ostatnich miesiącach wzrost liczby miejsc pracy był znaczny, a stopa bezrobocia pozostaje niska. Inflacja pozostaje na wysokim poziomie, odzwierciedlając nierównowagę podaży i popytu związaną z pandemią Covid-19, wyższymi cenami żywności i energii oraz szerszą presją cenową” – napisano w komunikacie.

Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 20-21 września.

Kurs dolara osłabia się wobec koszyka walut po decyzji Fed o 0,2 proc. do 107 pkt., a rentowność 10-letnich Treasuries spada o 4 pb do 2,76 proc.

Źródło: PAP BIZNES