Farmy wiatrowe: UOKiK wydał PKN Orlen i PGE zgody na utworzenie wspólnych przedsiębiorców z zagranicznymi partnerami

Farmy wiatrowe: UOKiK wydał PKN Orlen i PGE zgody na utworzenie wspólnych przedsiębiorców z zagranicznymi partnerami
Fot. stock.adobe.com/Massimo Cavallo
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pierwsza koncentracja dotyczy utworzenia joint venture przez Polską Grupę Energetyczną oraz Orsted Wind Power. Druga ze spółek jest częścią grupy kapitałowej kontrolowanej przez duński skarb państwa. Druga koncentracja to utworzenie wspólnego przedsiębiorcy przez PKN Orlen oraz NP Baltic Wind. Jak podał UOKiK, partner polskiego koncernu należy do grupy kapitałowej Northland z siedzibą w Kandzie, która rozwija, buduje i eksploatuje źródła energii elektrycznej z wykorzystaniem czystych i zielonych technologii. "Wykorzystanie polskiego obszaru morskiego do produkcji energii jest niezwykle istotne z punktu widzenia interesów polskich konsumentów i przedsiębiorców, a także ochrony środowiska. Wydałem dwie zgody na tego typu inwestycje z udziałem spółek skarbu państwa. Naszym zadaniem było zbadanie czy planowane transakcje mogą doprowadzić do ograniczenia konkurencji. Przeprowadzone postępowania wykluczyły taką możliwość" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Pierwsza koncentracja

Pierwsza koncentracja dotyczy utworzenia joint venture przez Polską Grupę Energetyczną oraz Orsted Wind Power. Druga ze spółek jest częścią grupy kapitałowej kontrolowanej przez duński skarb państwa.

Druga koncentracja

Druga koncentracja to utworzenie wspólnego przedsiębiorcy przez PKN Orlen oraz NP Baltic Wind. Jak podał UOKiK, partner polskiego koncernu należy do grupy kapitałowej Northland z siedzibą w Kandzie, która rozwija, buduje i eksploatuje źródła energii elektrycznej z wykorzystaniem czystych i zielonych technologii.

Czytaj także: Prezes PKN Orlen o morskiej energetyce wiatrowej: oprócz własnych projektów możliwe przejęcia >>>

„Wykorzystanie polskiego obszaru morskiego do produkcji energii jest niezwykle istotne z punktu widzenia interesów polskich konsumentów i przedsiębiorców, a także ochrony środowiska. Wydałem dwie zgody na tego typu inwestycje z udziałem spółek skarbu państwa. Naszym zadaniem było zbadanie czy planowane transakcje mogą doprowadzić do ograniczenia konkurencji. Przeprowadzone postępowania wykluczyły taką możliwość” – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Źródło: PAP BIZNES