Faktoring wrócił na drogę dwucyfrowego wzrostu obrotów – relacja z XII MKF

Faktoring wrócił na drogę dwucyfrowego wzrostu obrotów – relacja z XII MKF
XII Międzynarodowy Kongres Faktoringu. Fot. PZF
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Faktoring wraca, po prawie rocznym spowolnieniu, na drogę dynamicznego rozwoju. Utrzymanie tak wysokiej dynamiki rozwoju jest jednym z kluczowych celów, jakie stawia przed sobą rynek, czytamy w komunikacie Organizatorów.

Ponadto do głównych wyzwań faktorzy zaliczają kontynuację współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego przy realizacji tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców, zwiększenie udziału faktoringu pełnego i eksportowego w obrotach branży, efektywne zarządzanie pracą stacjonarną, zdalną i hybrydową, a także edukację przedsiębiorców i współpracę ze środowiskiem akademickim. To najważniejsze wnioski z XII edycji Międzynarodowego Kongresu Faktoringu (MKF).

Kongres stacjonarny i online

Doroczne spotkanie przedstawicieli rynku faktoringu i finansów powróciło po dwóch latach do formuły stacjonarnej. W 2020 roku, ze względu na pandemię koronawirusa, odbyło się tylko w formie online. W tym roku po raz pierwszy Polski Związek Faktorów umożliwił uczestnictwo zarówno stacjonarnie, jak i przez Internet.

XII Międzynarodowy Kongres Faktoringu zgromadził ponad 270 osób. W spotkaniu stacjonarnym wzięło udział 210 gości. Transmisję online obserwowało natomiast 60 subskrybentów.

Tradycyjnie, wydarzenie rozpoczęło się od wystąpienia gościa specjalnego. W tym roku uczestników czekało inspirujące spotkanie z Zuzanną Skalską, doradcą ds. trendów strategicznych w zakresie innowacji dla przedsiębiorstw, właścicielką 360Inspiration i partnerem zarządzającym FutureS Thinking Group.

Ekspertka ściśle współpracuje z prezesami firm i członkami zarządów, doradzając im w kwestii możliwych scenariuszy rozwoju przyszłości. Wykłada na wielu uczelniach na świecie. Jest współtwórczynią School of Form (SWPS). Dla środowiska faktoringowego przygotowała wystąpienie pt. „Prototypowanie 2040 – pomyśl, jak będzie wyglądał Twój biznes w obliczu nadchodzących zmian”.

Czytaj także: Faktoring w Polsce notuje dwucyfrowe wzrosty od początku 2021 roku

Czego nauczyła nas pandemia

Część merytoryczna Kongresu rozpoczęła się od prezentacji sytuacji na rynku faktoringowym w Polsce i na świecie. Przedstawili je: Konrad Klimek, Przewodniczący Komitetu Wykonawczego PZF i Betül Kurtulus, Regional Director CEE, SEE and The Middle East FCI.

XII Międzynarodowy Kongres Faktoringu zgromadził ponad 270 osób

W pierwszym panelu dyskusyjnym pt. „Czego nauczyła nas pandemia – jak doświadczenia ostatnich dwóch lat wpłynęły na prowadzenie biznesu”, doświadczeniami menedżerskimi z okresu pandemii dzielili się: Katarzyna Bajerowska, prezes Zarządu mFaktoring, Ewa Gawrońska-Micuń, Dyrektor Zarządzająca, członek Zarządu Bibby Financial Services, wiceprzewodnicząca KW PZF, Konrad Klimek, prezes Zarządu KUKE Finance, Przewodniczący KW PZF oraz Tomasz Mazurkiewicz, prezes Zarządu ING Commercial Finance Polska, wiceprzewodniczący KW PZF. Dyskusję poprowadził Dariusz Steć, Dyrektor Wykonawczy PZF.

Czytaj także: Ochrona antyfraudowa w sektorze firm faktoringowych

Konkurs Złote Pióro PZF

Tradycyjnie podczas Kongresu nagrodzono autorów najlepszych prac dyplomowych z dziedziny faktoringu, startujących w konkursie „Złote Pióro PZF”.

Następnie władze Związku uhonorowały Andrzeja Żbikowskiego, pierwszego Przewodniczącego Komitetu Wykonawczego i jego wieloletniego członka.

XII MKF, Andzrej Żbikowsk
XII MKF, Andrzej Żbikowski. Źródło: PZF

Po ceremonii przyszedł czas na wystąpienie kolejnego gościa specjalnego. Był nim Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, który podsumował etapy realizacji tarczy antykryzysowej.

Zarządzanie należnościami u progu nowej ery w gospodarce

 W ostatnim panelu dyskusyjnym pt. „Zarządzanie należnościami u progu nowej ery w gospodarce – rola faktorów, ubezpieczycieli i brokerów”, szukano odpowiedzi na wskazywane przez przedsiębiorców potrzeby rynkowe, związane z budowaniem konsorcjów faktoringowych, opartych na porozumieniu firm faktoringowych, ubezpieczeniowych i brokerskich.

W dyskusji udział wzięli: Krzysztof Chechłacz, członek Zarządu RiskMan, Maciej Harczuk, członek Zarządu Euler Hermes, Maciej Kalbus, Dyrektor Zespołu Finansowania Handlu, Departament Ryzyk Kredytowych Marsh Polska, Roman Maciejewski, prezes Zarządu Santander Factoring, Janusz Władyczak, prezes Zarządu KUKE. Rozmowę poprowadził Łukasz Kiliński, wiceprezes Zarządu Coface Poland.

Po Kongresie uczestnicy wzięli udział w koktajlu z okazji 20-lecia PZF.

Czytaj także: mFaktoring wprowadza usługę faktoringu z regresem z gwarancją BGK

Źródło: Polski Związek Faktorów / PZF