Fabio Panetta zapowiada kontynuowanie walki z inflacją

Fabio Panetta zapowiada kontynuowanie walki z inflacją
Fabio Panetta. Źródło: ECB/Twitter
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego Fabio Panetta udzielił francuskiemu dziennikowi „Le Monde” wywiadu, w którym zapowiedział konsekwentne kontynuowanie walki z inflacją.

„Nie ma wątpliwości, że 6,1% to za dużo” – mówił. Wyjaśniał, że EBC panuje nad sytuacją i cel, jakim jest 2% inflacja, zostanie osiągnięty. Bank w niecały rok podniósł stopy procentowe z -0,5% do 3,25%, a Eurostat potwierdza stopniowy spadek inflacji.

„W wyniku naszych podwyżek, banki podwyższają oprocentowanie kredytów i zmniejszają podaż kredytów” – mówił Panetta.  „Przenosi się to na gospodarkę realną: firmy biorą to pod uwagę przy planowaniu przyszłych inwestycji, podobnie jak gospodarstwa domowe, kiedy zaciągają kredyty mieszkaniowe”.

Polityka pieniężna banku centralnego jest bardzo ważna dla inwestorów

Zaznaczył jednak, że skutek zacieśniania polityki pieniężnej nie jest natychmiastowy. Minie kilka kwartałów, zanim będzie w pełni odczuwalny przez realną gospodarkę, co w konsekwencji przeniesie się na inflację.

Według włoskiego ekonomisty inflacja będzie oscylować wokół 3% na początku przyszłego roku, a w 2025 roku zbliży się do 2%. Scenariusz ten nie uwzględnia jednak potencjalnych, nieprzewidzianych wstrząsów.

Podkreślił, że wiarygodna polityka pieniężna banku centralnego jest bardzo ważna dla inwestorów, którzy wiedzą, że EBC będzie interweniować, dopóki nie stwierdzi, że inflacja w sposób przekonujący zbliża się do celu 2%. Inwestorzy oczekują, że powróci do tego poziomu.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Gospodarka | Finansiści o wyzwaniach gospodarczych

Co obecnie napędza inflację?

Na pytanie, czy inflacja jest napędzana szokami podażowymi (np. zakłóceniem łańcucha dostaw) czy nadmiernym popytem Panetta odpowiedział, że silny popyt wewnętrzny nie jest w strefie euro głównym problemem.

W czwartym kwartale 2022 r. kraje tej strefy odnotowały spadek konsumpcji i inwestycji. Główne zagrożenie dla stabilności cen wynika z siły rynku pracy i strategii osiągania zysków przez firmy. Jak dotąd nie ma wyraźnych oznak samonapędzającej się spirali płacowo-cenowej.

Podwyżki stóp procentowych mają na celu przeciwdziałanie zakorzenianiu się inflacji. Mimo podwyżek stóp europejska gospodarka nie pogrążyła się w głębokiej recesji.

Panetta stwierdził, że trudno jest oszacować na jakim poziomie zakończone zostaną podwyżki stóp procentowych. „Myślę, że w dyskusji o stopach procentowych wkrótce odejdziemy od pytania „jak wysoko?”, a będziemy się zastanawiali „jak długo?” – mówił.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Gospodarka | Koniec ery obfitości kapitału

Prognozy gospodarcze dla Europy

W ostatniej części wywiadu członek zarządu EBC mówił o długofalowych perspektywach europejskiej gospodarki:

„Europejski model wzrostu z ostatnich 20-30 lat traci impet. Model ten, oparty na taniej energii i przenoszeniu produkcji, zwłaszcza do Chin, koncentrował się na eksporcie, zmniejszając popyt wewnętrzny w dużych gospodarkach. Jednak wzrost napędzany eksportem nie jest naturalnym rozwiązaniem dla dużej gospodarki, takiej jak strefa euro. (…)

Musimy zrewidować nasz model wzrostu, dostosowując go do nowego krajobrazu geopolitycznego. Podczas szczytu w Wersalu w marcu 2022 r. Unia Europejska uznała potrzebę inwestowania w obszarach kluczowych dla wspierania wzrostu i poprawy konkurencyjności, takich jak sektor energetyczny, zielona transformacja i nowe technologie. (…)

Musimy przyjąć ogólnoeuropejską strategię, wdrażając wspólne instrumenty fiskalne, tak jak zrobiliśmy to w przypadku pakietu Next Generation EU w odpowiedzi na pandemię” – podsumował Fabio Panetta.

Czytaj także: GUS opublikował wstępne dane o inflacji w maju i PKB w I kw. 2023

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl