Europejskie postępowanie antymonopolowe wobec Apple Pay

Europejskie postępowanie antymonopolowe wobec Apple Pay
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komisja Europejska postanowiła 16 czerwca 2020 roku otworzyć postępowanie skierowane przeciwko Apple, dotyczące funkcjonowania Apple Pay - coraz popularniejszego sposobu płatności, pisze Piotr Gałązka, adwokat, ekspert ds. Unii Europejskiej, pełniący funkcję dyrektora Przedstawicielstwa Związku Banków Polskich w Brukseli.

#MargretheVestager: #KomisjaEuropejska dokładnie przeanalizuje warunki, jakie #Apple proponuje przy korzystaniu z #ApplePay w aplikacjach i na stronach internetowych

Apple Pay jest funkcjonalnością telefonów iPhone pozwalającą na płatności bezgotówkowe przy użyciu telefonu z technologią NFC (near field communication).

Po dodaniu – tokenizacji – do wirtualnego portfela karty dostawcy, który współpracuje z Apple, posiadacz telefonu może dokonywać płatności w ciężar tej karty płatniczej w formie zbliżeniowej, przykładając telefon do terminala płatniczego lub dokonując transakcji w internecie. Autoryzacja płatności następuje za pomocą telefonu biometrycznie bądź poprzez wpisanie pinu.

Komisja Europejska wszczęła formalne postępowanie antymonopolowe w celu oceny, czy postępowanie Apple w związku z Apple Pay narusza unijne reguły konkurencji.

Dochodzenie dotyczy warunków Apple i innych środków integracji Apple Pay z aplikacjami i stronami handlowymi na iPhone’ach i iPadach, ograniczeniami Apple’a w zakresie dostępu do funkcji komunikacji bliskiego zasięgu (NFC) („dotknij i idź”) na iPhone’ach w celu płatności w sklepach oraz w związku z domniemanymi odmowami dostępu do Apple Pay.

Zakłócenie warunków konkurencji?

Komisja zadeklarowała, że wstępne dochodzenie wykazało, że istnieją obawy, że warunki umowne Apple dotyczące korzystania z Apple Pay przy zakupie towarów i usług w aplikacjach i na stronach internetowych na urządzeniach iOS / iPadOS mogą zakłócać konkurencję oraz ograniczać wybór i rozwój innowacji.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za politykę ochrony konkurencji – Margrethe Vestager oświadczyła, że Komisja dokładnie przeanalizuje warunki, jakie Apple proponuje przy korzystaniu z Apple Pay w aplikacjach i na stronach internetowych.

Zwróciła uwagę, że zainteresowanie KE wzbudził fakt, że Apple zastrzega funkcję płatności zbliżeniowych iPhone’ów dla Apple Pay, wyłączając prawo do korzystania z innych przykładów stosowania technologii NFC.

Utrudniony dostęp konsumentów do nowych technologii?

Wiceprzewodnicząca Vestager stwierdziła ponadto, że w jej ocenie istotnym jest, aby działania i zasady określane przez Apple nie prowadziły do ograniczania konsumentom prawa do korzystania z nowych technologii płatności, w tym możliwości wyboru stosowanych rozwiązań, a co za tym idzie najlepszej jakości, innowacji i konkurencyjnych cen.

Komisja Europejska będzie badała w szczególności, czy praktyki będące przedmiotem dochodzenia mogą stanowić naruszenie unijnych reguł prawa ochrony konkurencji dotyczących zakazu porozumień antykonkurencyjnych między przedsiębiorstwami (art. 101 TFUE) bądź nadużywania pozycji dominującej na rynku właściwym (art. 102 TFUE).

Źródło: aleBank.pl