Europejski Quiz Finansowy: finał z udziałem Polaków

Europejski Quiz Finansowy: finał z udziałem Polaków
Europejski Quiz Finansowy Źródło: ZBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Dwóch Polaków - Jan Wanatowicz i Stanisław Dziura ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Mielcu uczestniczyło w ścisłym finale drugiej edycji Europejskiego Quizu Finansowego (EQF) organizowanego przez Europejską Federację Bankową (EBF). W trzyetapowej rywalizacji wzięło udział łącznie ponad 100 000 uczniów z 28 krajów w Europie. W finale rozegranym 7 maja br. w Brukseli, zwyciężyła Słowenia przed debiutującą w rywalizacji Macedonią i Niemcami. Specjalne wyróżnienie za organizację i przebieg krajowego etapu przyznano Związkowi Banków Polskich i Warszawskiemu Instytutowi Bankowości.

Przy okazji finału Europejskiego Quizu Finansowego instytucje: #ZBP i @WIBinstytut zostały nagrodzone przez Europejską Federację Bankową jako „Best Qualifier” #EQF #EBF #BdE

Europejski Quiz Finansowy współorganizowany przez krajowe asocjacje bankowe składał się
z trzech etapów – szkolnego, krajowego i finału europejskiego. W Polsce jego przebieg koordynowały Związek Banków Polskich i Warszawski Instytut Bankowości, które realizują jeden z największych programów edukacji finansowej w Europie – „Bankowcy dla Edukacji”. Obie instytucje zostały dodatkowo przy okazji finału nagrodzone przez Europejską Federację Bankową jako „Best Qualifier”.

Czytaj także: ZBP i WIB wyróżnieni przez Europejską Federację Bankową >>>

Jak przyznali zgodnie reprezentanci Polski poziom rywalizacji finałowej EQF był wysoki, a błędy
w pierwszej rundzie, mimo dobrej postawy w drugiej, zadecydowały o miejscu poza pierwszą „10”.

– Możliwość reprezentowania Polski w finale europejskim to dla nas zaszczyt, ale także fajna przygoda i okazja do spotkania rówieśników z całej Europy – dodali.

Co ciekawe, w finale krajowym, w którym rywalizowało łącznie ponad 6 000 polskich uczniów
z ponad 200 szkół, duet Wanatowicz – Dziura wyprzedził zeszłorocznych zwycięzców finału europejskiego: Pawła Rozbejko i Emiliana Ptaka ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Głogowie. Nauczycielem przygotowującym zespół był Maciej Kukułka. Tegoroczni reprezentanci odnoszą również sukcesy na innych polach – Jan Wanatowicz jest 8-krotnym finalistą olimpiad przedmiotowych, a Stanisław Dziura wywalczył tytuł drużynowego mistrza Polski w szermierce w kategorii młodzieżowej.

Skuteczność projektów edukacyjnych

– Udział reprezentacji Polski w finale drugiej edycji Europejskiego Quizu Finansowego to przede wszystkim osiągnięcie obu uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli i to im należą się szczególne podziękowania i gratulacje. Cieszymy się, że polscy uczniowie odważnie stanęli do zmagań na poziomie międzynarodowym. Zwłaszcza że, co należy podkreślić, w tej edycji rywalizowało łącznie ponad dwukrotnie więcej zawodniczek i zawodników niż w ubiegłym roku. Dla nas, jako sektora bankowego w Polsce, animującego liczne działania z zakresu edukacji finansowej to także kolejne potwierdzenie skuteczności prowadzonych projektów, na czele z ogólnopolskim Programem „Bankowcy dla Edukacji”, w ramach którego EQF jest organizowany z udziałem Polski już po raz drugi. Wysoki poziom tej organizacji na szczeblu krajowym, również pod względem merytorycznym, został w tym roku doceniony przez Europejską Federację Bankową i wskazany jako modelowy, co jest dla nas źródłem dodatkowej satysfakcji – powiedział prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Czytaj także: Młodzi Polacy zwycięzcami Europejskiego Quizu Finansowego >>>

W ścisłym finale udział wzięło 56 uczniów wyłonionych w krajowych eliminacjach. Każda z drużyn zmierzyła się w dwóch rundach z testem składającym się z 30 pytań związanych z tematyką m.in. oszczędzania, zadłużenia, stóp procentowych i zarządzania ryzykiem. Zwycięzcy oprócz tytułu wywalczyli również nagrodę główną w wysokości 3 000 euro dla swojej klasy, do wykorzystania na cele edukacyjne, zaś kolejne dwie drużyny na podium odpowiednio nagrody w wysokości 2 000 i 1 000 euro.

– Już dochodząc do finału europejskiego, uczniowie z Mielca udowodnili, że odwaga w zmierzeniu się z niełatwą wiedzą ekonomiczną popłaca. Osiągnęli konkretny wynik, mieli okazję promować nie tylko Polskę, ale także swoje rodzinne miasto, a nawet szkołę. Mogą być dumni ze swojego osiągnięcia, tak samo zresztą jak wszyscy krajowi finaliści z 15 pozostałych województw. Mamy nadzieję, że kolejne edycje Europejskiego Quizu Finansowego, podobnie jak dwie pierwsze, będą dostarczać nam równie dużo emocji. Dołożymy także wszelkich starań, aby to, co robimy na co dzień we współpracy z instytucjami publicznymi, szkołami, uczelniami, samorządami terytorialnymi i bankami konsekwentnie, podnosiło poziom wiedzy finansowej Polaków w różnym wieku, a takie okazje jak finał EQF były tego wymiernym efektem – powiedział wiceprezes Warszawskiego Instytutu Bankowości Waldemar Zbytek.

Jak podają organizatorzy EQF, w tegorocznej edycji konkursu podobnie jak przed rokiem uczestniczyły, oprócz Polski, Słowenii, Macedonii i Niemiec, również Albania, Austria, Belgia, Chorwacja, Czechy, Estonia, Finlandia, Grecja, Węgry, Islandia, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Liechtenstein, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Portugalia, Serbia, Hiszpania, Szwecja, Wielka Brytania, Francja,  Dania i Turcja. Po raz pierwszy do rywalizacji przystąpiły też Azerbejdżan i Rumunia.

Źródło: Związek Banków Polskich / ZBP