eurobank chroni klientów przed kradzieżą tożsamości – rozdaje IBM Security Trusteer Rapport

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

dlonie.laptop.01.400x266Banki i użytkownicy bankowości elektronicznej są coraz częściej celem ataków grup przestępczych, wykorzystujących internet i złośliwe oprogramowanie typu malware. Dlatego ważna jest każda inicjatywa zwiększająca bezpieczeństwo użytkowników sieci. Taką jest oferowanie przez Euro Bank SA (eurobank) klientom, oprogramowania IBM Security Trusteer Rapport, które blokuje na komputerach działanie złośliwego oprogramowania i phishing.

IBM Security Trusteer Rapport udostępniany jest przez bank klientom bezpłatnie. Program zwiększa poziom ochrony przed atakami złośliwego oprogramowania i phishingiem (przechwytywanie poufnych danych na przykład haseł do kont bankowych, kart płatniczych, numerów itp.). Dostępne darmowe i płatne oprogramowanie antywirusowe nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa. Zainstalowanie dodatkowego, wyspecjalizowanego oprogramowania dodatkowo podnosi poziom bezpieczeństwa. Wiele ataków, których celem są klienci banków, polega na doprowadzeniu do zainstalowania na komputerze programu, bez wiedzy użytkownika, który rozpoznaje i przechwytuje informacje związane z logowaniem się do konta w banku (hasła, loginy itp.). IBM Security Trusteer Rapport chroni komputer, nie dopuszczając do instalacji złośliwego oprogramowania. W Polsce eurobank jest pierwszą instytucją finansową, która zaoferowała klientom możliwość skorzystania z tego oprogramowania zabezpieczającego.

Jak podała firma IBM, w Czechach pierwsze wdrożenie Rapporta uzyskało po miesiącu nasycenie rzędu 40% (wśród klientów), a w ciągu roku wzrosło do prawie 70%. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy użytkownik bankowości elektronicznej kiedykolwiek się do niej loguje. Dlatego też osiągnięcie 100% nasycenia nie jest możliwe. IBM Trusteer Rapport obecnie na świecie chroni ponad 500 grup bankowych. Stopień adopcji tego typu rozwiązań zależy najczęściej od regulacji prawnych przyjętych na danym obszarze. IBM Trusteer Rapport to dodatkowe zabezpieczenie, które chroni klientów, ale też bank przed stratami. Po jego zainstalowaniu, połączenie z serwisem eurobank online będzie objęte ochroną programu bez konieczności dodatkowej konfiguracji. System blokuje próby nieuprawnionego dostępu do kont klientów wykonywane przez złośliwe oprogramowanie, które może znajdować się na komputerach. Taka ochrona może być przez użytkownika rozszerzona na inne serwisy internetowe na przykład sklepy. Korzystanie z programu jest bezpłatne, nie wymaga rejestracji ani konfiguracji, a aktualizacje programu są wykonywane automatycznie.

Bohdan Szafrański