EUR/USD nadal ma wsparcie po wypowiedziach Mario Draghiego

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

euro.kalkulator.05.250x166Dzisiejszy post jest bardzo opóźniony, jak widzicie. Przyczyn jest wiele, zwłaszcza związanych ze zdrowiem, ale nie będę zanudzał was szczegółami.

Nic nowego z EBC, ale EUR/USD podskoczył

Bardzo szybko przejdźmy do rynków i tych niewielu spraw, które warto omówić. Po pierwsze, wczoraj odbyło się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, a następnie konferencja prasowa. Prezes EBC Mario Draghi przyszedł i poszedł, a gdy przemawiał, dał nam niewiele (jeśli w ogóle cokolwiek), czym moglibyśmy się pożywić. W międzyczasie jednak byliśmy świadkami skoku EUR/USD o ok. 65/70 pipsów, a teraz, w kilka godzin później, nadal większa część tych zysków się utrzymuje. Nikt nie jest w stanie powiedzieć definitywnie, dlaczego tak się stało, więc tylko sprzedawcy w bankach będą próbowali wymyślić coś, co będzie brzmiało choć trochę wiarygodnie. Jednak rzeczywistość jest taka (przynajmniej dla mnie), że dolar amerykański wypadł teraz z łask, a dopóki tak jest, euro będzie robić wszystko, by kuć żelazo, póki gorące. To nie może potrwać długo i nie potrwa, ale mimo wszystko nadal jest to nasze „danie dnia”. Mówi się o nowojorskich zleceniach stop na wzrosty w okolicach i między poziomami 1,3605/20, wyżej do boju włącza się trochę sprzedających, ale poważne oferty sprzedaży widać dopiero przed 1,3650, nie wcześniej.

Wzrostowe nastroje na AUD/USD

Notowania AUD/USD nadal mają posmak zwyżkowy, choć para ta wciąż obija się na ziemi niczyjej. Chwilowe spadki do nocnych minimów napotkały mocne wsparcie, a teraz mówi się o zleceniach stop po stronie wzrostów w okolicach 0,9430.

USD/JPY sprawia wrażenie osłabionego

USD/JPY wygląda na osłabionego – rynek rozkłada na czynniki pierwsze Abenomikę w jej obecnym kształcie i manifestuje swoje niezadowolenie z nim związane. Dzięki gigantycznej (opiewającej na kilka miliardów) ofercie kupna po kursie między 97,20 a 97,00 para ta znalazła mocne wsparcie, ale niewykluczone, że ci kupujący zostaną „zjedzeni”. Poniżej rejonu 96,90/85 mamy zlecenia stop, natomiast w okolicach 200-dniowej średniej ruchomej na poziomie 96,52 mówi się o kupujących.

Złoto odżywa

Na rynku złota po działaniach „grubego palca” i masakrze zleceń stop, która potem nastąpiła, błyszczący metal zaczął się odbijać i odrobił już wszystkie poniesione ostatnio straty. Trzeba kochać taki prężny i mało zorientowany rynek.

Jednym okiem spoglądamy na publikację danych o zatrudnieniu poza rolnictwem

To wszystko na dzisiaj, moi drodzy. Wasz skryba będzie się trzymał z dala od ekranów do końca przyszłego tygodnia, choć istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że zajrzy na chwilę jutro, by sprawdzić, czy administracja amerykańska wróciła do pracy i opublikuje dane o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym za wrzesień, jak to wcześniej zaplanowano.

Tymczasem, moi drodzy, kaski włóż! I powodzenia!

Ken Veksler,
Saxo Bank