Estoński fintech Montonio rozpoczyna działalność w Polsce

Estoński fintech Montonio rozpoczyna działalność w Polsce
Źródło: Montonio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Montonio, dostawca płatności online z 10% udziału w rynku w krajach bałtyckich rozpoczyna działalność w Polsce. Firma jest obecna w ponad 3 tysiącach sklepów internetowych w Litwie, Łotwie i Estonii, w niespełna rok od powstania.

Montonio jest jedną z najczęściej wybieranych platform płatności dla e-commerce w krajach bałtyckich. Oferuje kompleksową obsługę sklepów internetowych w zakresie m.in. dostarczania infrastruktury płatności bankowych oraz obsługi finansowania zakupów przy użyciu modelu ratalnego i płatności odroczonej (BNPL).

Działamy w modelu tzw. payment orchestration. Oznacza to jedno narzędzie do zarządzania całym procesem zakupowym w sklepie internetowym

Wkrótce wdrożona zostanie funkcjonalność pozwalająca sprzedawcy za pomocą jednego przycisku zaadresować przesyłkę, a klientowi końcowemu dokonać ewentualnego zwrotu towaru.

Czytaj także: Ostrożnie z „Kup teraz, zapłać później”

Fintech rozpoczyna działalność w Polsce

W niespełna rok od rozpoczęcia działalności spółka zdobyła aż 10% udziału w rynku w krajach bałtyckich, nawiązując współpracę z ponad 3 tysiącami sklepów internetowych w Litwie, Łotwie i Estonii. Teraz fintech rozpoczyna działalność na polskim rynku i jako jeden z niewielu w Polsce oraz państwach bałtyckich może pochwalić się pełną integracją swojego systemu płatności z aplikacją Revolut.

Pozycję spółki dodatkowo umacniają partnerstwa technologiczne z gigantami rodzimego rynku płatności, jak BLIK. Firma planuje skalować swoją działalność na całą Europę.

‒ Działamy w modelu tzw. payment orchestration. Oznacza to jedno narzędzie do zarządzania całym procesem zakupowym w sklepie internetowym, włączając w to wszystkie najpopularniejsze na danym rynku metody płatności czy metody finansowania zakupu.

Wszystko w oparciu o przyjazne we wdrożeniu API, które jest naszą przewagą konkurencyjną ‒ mówi Andrzej Bagiński, Country Launcher w Montonio.

Czytaj także: PZU wprowadza nowatorski system płatności za ubezpieczenia majątkowe

Runda inwestycyjna

Platforma ogłasza również zamknięcie rundy inwestycyjnej serii A w kwocie 11 mln euro. Finansowanie pochodzi zarówno od dotychczasowych, jak i nowych inwestorów, m.in. polskiego funduszu FF Venture Capital oraz lidera rundy Index Ventures, który stoi za sukcesem m.in. w Revolut i Adyen.

W rundzie wzięli udział także prywatni inwestorzy związani z Bolt, Wise (kiedyś TransferWise), Pipedrive oraz Adyen. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na ekspansję rynkową oraz poszerzenie wachlarza produktowego. Firma nie wyklucza także inwestycji w rozwój zespołu deweloperskiego w Polsce.

‒ Wartość zakończonej rundy oraz fakt, że oprócz dużych instytucji zaufały nam takie osoby, jak m.in. były dyrektor zarządzający Adyen ‒ Myles Dawson pokazuje, że nasz model biznesowy znajduje uznanie specjalistów branżowych, a inwestorzy widzą duży potencjał do dalszego rozwoju ‒ komentuje Markus Lember, CEO i co-Founder Montonio.

Finansowanie pochodzi (…) m.in.od polskiego funduszu FF Venture Capital oraz lidera rundy Index Ventures

‒ Jesteśmy pod wrażeniem organicznego rozwoju firmy, który ujawnia się poprzez realny popyt i zapotrzebowanie na ich produkt. Montonio zajmuje się naprawdę dużym wycinkiem infrastruktury e-commerce.

Obsługują praktycznie wszystko, co dzieje się na drodze procesu sprzedażowego, zaczynając od płatności ‒ komentuje Julia Andre, Partner w Index Ventures.

Obecnie w Polsce działa ponad 50 tys. sklepów internetowych. Według prognoz, wartość polskiego rynku e-commerce w 2026 roku osiągnie pułap 162 mld zł.

Czytaj także: Nowe możliwości terminali płatniczych: od odroczeń płatności na 30 dni ‒ po systemy ratalne do 24 miesięcy

Źródło: Montonio