Estońska firma Uptime z branży programowania przejmuje krakowski Vimanet

Estońska firma Uptime z branży programowania przejmuje krakowski Vimanet
Od lewej: Łukasz Bargieł, Eero Tohver, Krzysztof Korbel, Paweł Madurski. Źródło: Uptime
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Uptime umacnia swoją pozycję na polskim rynku, nabywając większościowy pakiet udziałów w krakowskiej firmie programistycznej Vimanet. To posunięcie podwoi zespół inżynierów grupy w regionie oraz zwiększy bazę klientów z kraju i Europy Środkowej, poinformowała Firma.

Krakowska inwestycja jest częścią długoterminowej strategii rozwoju firmy w Polsce, która rozpoczęła się w 2015 roku.

‒ W ciągu ostatnich 30 lat staliśmy się jedną z największych firm oferujących usługi programistyczne w regionie, a od 2015 roku aktywnie poszukujemy możliwości rozwoju naszej bazy klientów i pracowników na kilku rynkach. Dotychczasowe osiągnięcia w tym obszarze dają nam pewność, żeby trzymać się tego kierunku – przekonuje Eero Tohver, prezes Zarządu Uptime. 

‒ W 2020 roku wraz z przejęciem firmy w Polsce, zrobiliśmy pierwszy, ważny krok. Ta współpraca utwierdziła nas w przekonaniu, że kraj ten i jego kultura doskonale wpisują się w naszą strategię i plany ekspansji. Vimanet podziela nasze wartości, kulturę organizacyjną i jest tworzony przez doświadczony i ambitny zespół. Jednocześnie posiadana baza klientów i portfolio technologiczne są dobrze dostosowane do naszych potrzeb – podkreśla Eero Tohver.

Czytaj także: Odpowiedzialność za produkty i usługi o charakterze cyfrowym, rekomendacje Komisji Europejskiej

Co zyskuje Vimanet?

Krzysztof Korbel, CEO Vimanet dodaje, że połączenie z Uptime stworzy szansę na zaoferowanie bardziej kompleksowej i szerszej gamy usług programistycznych zarówno obecnym, jak i przyszłym klientom. Bycie częścią większej grupy zapewni wszystkim specjalistom możliwość udziału w wielu nowych projektach międzynarodowych.

‒ Widzimy, że wszyscy odnoszą korzyści z połączenia sił. Nasz zespół będzie mógł współpracować z szerokim gronem międzynarodowych ekspertów i dzielić się wiedzą oraz doświadczeniem – na czym również skorzystają wszyscy nasi klienci – dodał Łukasz Bargieł, CEO Vimanet.

Rozszerzenie zakresu działalności ważne dla Uptime

Zdaniem Michała Jankowskiego, CEO Uptime Development w Polsce, rozszerzenie obecności firmy na naszym rynku jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

‒ W ciągu ostatnich trzech lat zaobserwowaliśmy silny wzrost efektywności polskiego zespołu. Synergia w działaniach z centralą w Estonii, jak i wszystkimi innymi biurami lokalnymi pozwala na zupełnie inną perspektywę w realizowanych zleceniach i podejściu do klientów.

Koncentrujemy się przede wszystkim na rozwoju oprogramowania, usługach konsultingowych i rozwiązaniach SharePoint. Cieszy mnie fakt, że kolejna polska firma dołącza do naszej grupy i biorąc pod uwagę nowe możliwości wyłaniające się na rynku europejskim jasne jest, że nadal istnieje spore pole do wzrostu – przekonuje Michał Jankowski.

Czytaj także: KNF ostrzega przed oprogramowaniem z Rosji i Białorusi

Firmy po przejęciu ‒ obszary działalności

Po sfinalizowaniu transakcji Vimanet będzie nadal działał pod kierownictwem obecnego zarządu, mając jednocześnie dostęp do wsparcia, wiedzy i zasobów zarówno estońskiej centrali, jak i wszystkich innych oddziałów europejskich. Vimanet zajmuje się inżynierią oprogramowania od 2007 roku. Firma  oferuje usługi w zakresie budowania złożonych aplikacji B2B w oparciu o platformę chmurową Microsoft Azure zarówno dla startupów, jak i dużych międzynarodowych przedsiębiorstw. Vimanet realizuje projekty dla klientów z całego świata m.in. Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii i USA, głównie dla branż HealthCare i  FinTech.

Spółka będzie nadal funkcjonować w Krakowie, obsługiwać dotychczasowych klientów, a także zwiększać swój udział w rynku zarówno w Polsce, jak i na innych rynkach europejskich.

Uptime, który działa na rynku estońskim od 1992 roku, rozszerzył działalność na Norwegię w 2015 roku, Danię w 2018 roku, Polskę w 2020 roku i nabył większościowy pakiet udziałów w estońskiej firmie programistycznej Opus Online pod koniec tego samego roku. Na wszystkich swoich rynkach Uptime oferuje pełen zakres usług rozwoju oprogramowania zarówno lokalnym firmom, jak i międzynarodowym klientom, skupiając się na technologiach takich jak m.in. .NET, Node.js i React.js, Java i PHP.

‒ Tworzenie rozwiązań programistycznych, które spełniają oczekiwania naszych klientów, zawsze było najwyższym priorytetem. I to się teraz nie zmienia ‒ planujemy kontynuować ten sam kurs, teraz tylko z jeszcze większym zespołem i dla dobra jeszcze większej liczby klientów. Będziemy nadal szukać możliwości ekspansji w Polsce i innych miejscach w Europie – powiedział Eero Tohver.  

Czytaj także: Jak cyfryzować firmę z myślą o środowisku: przewodnik dla MSP od KIR i Fundacji Cyberium

Źródło: Uptime Development