Eskalacja wojny w Ukrainie: na giełdach spadki, euro osłabia się, ropa naftowa drożeje, złoto traci

Eskalacja wojny w Ukrainie: na giełdach spadki, euro osłabia się, ropa naftowa drożeje, złoto traci
Fot. stock.adobe.com/APHIRAK
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Indeksy na giełdach w zachodniej Europie spadają. Inwestorzy oceniają ryzyka związane z trwająca wojną Rosja-Ukraina i ekonomicznymi konsekwencjami sankcji nałożonych przez kraje Zachodu na Rosję. Rentowność 10-letnich UST rośnie. Osłabia się euro. Ropa naftowa drożeje. Złoto traci, a Bitcoin zyskuje - informują maklerzy.

Po wyraźnych zwyżkach z początku wtorkowej sesji, kiedy to WIG20 zyskiwał ok. 2,5 proc., w tej fazie notowań wszystkie główne indeksy warszawskiego parkietu tracą na wartości. Wśród krajowych blue chipów mocne są akcje PGNIG i JSW, a wyraźnie odbijają również spółki odzieżowe. Słabe zaś są największe pod względem kapitalizacji banki oraz Allegro.

Ok. godz. 12.40 WIG20 spada o 0,5 proc. do 1.989 pkt., WIG zniżkuje 0,58 proc. do 60.788 pkt. Tracą również indeksy reprezentujące małe i średnie spółki. mWIG40 spada o 0,88 proc. do 4.549 pkt., a sWIG80 zniżkuje o 0,42 proc. do 18.173 pkt.

Obroty na szerokim rynku są spore i wynoszą ok. 1,12 mld zł, a z tego 0,9 mld przypada na spółki z WIG20.

Więcej najnowszych wiadomości na temat agresji Rosji na Ukrainę >>>

W Europie panują negatywne nastroje

W tej fazie sesji niemiecki DAX spada o 2,3 proc., CAC 40 zniżkuje o 2,6 proc., a FTSE 250 kwotowany jest na 1,6 proc. minusie.

Rosyjska giełda pozostaje zamknięta

Kontrakty terminowe na amerykański S&P 500 notowane są na 0,45 proc. minusie.

W ujęciu sektorowym na GPW rosną 3 z 14 indeksów. Najmocniej zwyżkuje WIG Odzież (6,3 proc.), WIG Paliwa zyskuje 3,4 proc., a WIG Energetyka rośnie o 0,3 proc.

Najmocniej tracą WIG Spożywczy (-6,1 proc.), WIG Banki (-3,6 proc.) oraz WIG Chemia (-1,8 proc.).

Indeks WIG Ukraine zniżkuje o 4,9 proc. do 366 pkt.

W WIG20 wyraźnie odbijają spółki z branży odzieżowej. Kurs LPP rośnie o 7,4 proc. do 9.300 zł przy 36 mln zł obrotu, a CCC zyskuje 3,9 proc. do 55,7 zł za akcję.

Najmocniejsze w tej fazie notowań jest PGNiG, którego kurs rośnie o 7,4 proc. do 5,98 zł. Od minimów z lutego br. kurs tej spółki oddalił się o ok. 20 proc. Jak poinformował w komunikacie Gaz-System, Duńska Agencja Ochrony Środowiska (DEPA) wydała nowe pozwolenie środowiskowe dla budowy gazociągu Baltic Pipe na wstrzymanych w zeszłym roku lądowych odcinkach trasy, co pozwala na wznowienie budowy przez Energinet.

Kolejną sesję wyraźnie zyskują akcje JSW (6,4 proc.) do 52,4 zł, jednak kilkanaście minut po godzinie 9.00 ich kurs zbliżał się do okolic 56 zł. Zdaniem analityków DM BOŚ inwestorzy oczekują, że sytuacja na Wschodzie spowoduje wzrost cen surowców, zwłaszcza węgla. „W ostatnich dniach bardzo dobrze zachowują się ceny węgla koksującego typu hard. Rynek może oczekiwać, że w związku z sytuacją na Wschodzie, trochę tego produktu z rynku zniknie” – powiedział PAP Biznes Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ.

Spośród tracących na wartości spółek z WIG20 wyróżniają się największe pod względem kapitalizacji banki. Kurs Pekao zniżkuje o 4,8 proc., a PKO BP traci 4,7 proc. do 38,42 zł przy największych na rynku, przekraczających 133 mln zł obrotach.

Eskalacja wojny w Ukrainie

W ostatnich dniach Rosja nasiliła eskalację, a rosyjskie wojska prowadzą ostrzał kluczowych ukraińskich miast.

Atak militarny na Ukrainie trwa dłużej niż oczekiwano, a niepewność wciąż rośnie, podczas gdy rynki nadal skupiają się też na inflacji i ryzykach dla wzrostu gospodarczego.

– mówi Diego Fernandez, dyrektor ds. inwestycji w A&G Banca Privada.

„Dzisiejszy dzień powinien być taki bardziej +przejściowy+ przed przemówieniem prezydenta USA Joe Bidena a komentarzami prezesa Fed Jerome’a Powella w tym tygodniu” – dodaje.

We wtorek prezydent Stanów Zjednoczonych wygłosi orędzie o stanie państwa, a przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell będzie zeznawał przez Kongresem USA w sprawie polityki pieniężnej w środę i czwartek.

„Jednak – jak już wiele razy widzieliśmy do tej pory – każda informacja na temat wojny Rosji z Ukrainą jest w stanie ostro poruszyć rynkami” – wskazuje Fernandez.

Fernadez ocenia, że jest jeszcze za wcześnie, aby agresywnie kupować na rynku akcji, ale pojawiają się już dobre okazje.

Pierwsza runda negocjacji ukraińsko-rosyjskich

Tymczasem podczas pierwszej rundy negocjacji ukraińsko-rosyjskich, których celem było przerwanie ognia, strony określiły w poniedziałek priorytetowe tematy i udały się na konsultacje.

Strony określiły priorytetowe tematy i wyznaczyły pewne decyzje oraz omówiły możliwość przeprowadzenia w najbliższym czasie drugiej rundy rozmów.

Negocjacje stron nad rzeką Prypeć na Białorusi, w pobliżu granicy z Ukrainą, odbyły się bez warunków wstępnych.

Sytuacja na rynku walutowym

Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 115,07 za 1 USD.

Euro jest po 1,1195 USD, niżej o 0,2 proc. Rosyjski rubel zyskuje 1,5 proc. wobec USD.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 1,86 proc., wyżej o 3 pb.

Baryłka ropy WTI na NYMEX w N.Jorku jest wyceniana po 97,60 USD, wyżej o 1,96 proc.

Brent na ICE Futures Europe w Londynie jest po 100,13 USD za baryłkę, w górę o 2,20 proc.

Tanieje złoto – kruszec kosztuje 1.905,77 USD za uncję, niżej o 0,2 proc.

Cena Bitcoina skoczyła do ponad 43.000 USD za token.

Źródło: PAP BIZNES