Eryk Łon z RPP: warto rozważyć zakończenie fazy podnoszenia stóp procentowych w Polsce

Eryk Łon z RPP: warto rozważyć zakończenie fazy podnoszenia stóp procentowych w Polsce
Eryk Łon Fot. NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Warto rozważyć potrzebę zakończenia fazy podnoszenia stóp procentowych w Polsce - napisał w artykule dla Radia Maryja członek Rady Polityki Pieniężnej Eryk Łon. Jego zdaniem jak najniższy poziom stóp procentowych powinien być trwałym elementem polskiego modelu gospodarczego.

„Osobiście jestem zwolennikiem poglądu sprowadzającego się do tego, aby prowadząc polską politykę pieniężną bardzo starać się, w jakim się to tylko da stopniu, minimalizować koszty ponoszone przez osoby, które stoją przed wieloletnią perspektywą spłacania kredytów mieszkaniowych. (…) Spłacanie takiego kredytu stanowi bardzo długotrwały wysiłek finansowy i właśnie z tego powodu warto dążyć do tego, aby stopy procentowe w naszym kraju były jak najniższe” – napisał Łon.

Myślę, że warto rozważyć potrzebę zakończenia fazy podnoszenia stóp procentowych w naszym kraju.

Czytaj także: Ludwik Kotecki: podwyżka stóp o 50 pb w lutym prawdopodobna, ale być może niewystarczająca >>>

„Chciałbym, aby Polska była krajem, w którym panują jak najniższe stopy procentowe, aby jak najniższy poziom stóp procentowych był trwałym elementem polskiego modelu gospodarczego. Taki poziom stóp sprzyja inwestowaniu, a także zwiększaniu wydatków konsumenckich” – dodał.

„W najbliższych kwartałach procesy inflacyjne staną się mniej nasilone”

Łon uważa, że aktualne procesy inflacyjne mają uwarunkowania globalne, zewnętrzne i istnieją podstawy, by sądzić, że w najbliższych kwartałach procesy inflacyjne staną się mniej nasilone niż obecnie. W związku z tym Łon postuluje, by „zachować ogromny wewnętrzny spokój”.

Czytaj także: Bank Pekao: cykl podwyżek zakończy się w lipcu ze stopą referencyjną na poziomie 4 proc. >>>

Według odczytu flash GUS inflacja w grudniu wyniosła 8,6 proc. 

Źródło: PAP BIZNES