Eryk Łon z RPP: w razie silnego pogorszenia nastrojów konsumenta możliwy wniosek o cięcie stóp procentowych

Eryk Łon z RPP: w razie silnego pogorszenia nastrojów konsumenta możliwy wniosek o cięcie stóp procentowych
Eryk Łon Fot. NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bazowym scenariuszem jest utrzymanie stóp procentowych w Polsce na niezmienionym poziomie do końca kadencji obecnej RPP, ale w razie silnego pogorszenia nastrojów konsumenta możliwy byłby wniosek o cięcie stóp - napisał w artykule dla Radia Maryja członek RPP Eryk Łon.
Eryk Łon z #RPP: w razie silnego pogorszenia nastrojów konsumenta możliwy byłby wniosek o cięcie stóp #StopyProcentowe

„Naturalnie należy zachować czujność w polskiej polityce pieniężnej. Wedle mego przekonania poziom stóp procentowych powinien pozostać na aktualnym poziomie do końca kadencji obecnej Rady Polityki Pieniężnej. Jest to scenariusz bazowy” – napisał Łon w poniedziałkowym artykule.

Czytaj także: Eugeniusz Gatnar z RPP: od 2021 r. można myśleć o powrocie do poziomu stóp procentowych sprzed kryzysu >>>

„Mogą się jednak oczywiście zdarzyć takie sytuacje, w których konieczne byłoby dokonanie dalszego złagodzenia polityki pieniężnej, w tym zredukowanie poziomu stóp procentowych. Nie wykluczam, że w przypadku pojawienia się znacznej groźby silnego spadku nastrojów konsumenckich możliwe byłoby zgłoszenie przeze mnie wniosku o obniżenie stóp procentowych naszego banku centralnego” – dodał.

Nie ma zagrożenia dla realizacji celu inflacyjnego NBP?

Łon nie widzi zagrożeń dla realizacji celu inflacyjnego NBP.

„Ostatnio spadki cen ropy naftowej oraz trwający od kilku miesięcy proces umocnienia kursu złotego także działają antyinflacyjnie. Wspominam o tym dlatego, że w tej chwili nie dostrzegam żadnych poważnych zagrożeń dla realizacji celu inflacyjnego. Ma to istotne znaczenie dlatego, że zgodnie z zapisami ustawy o NBP w sytuacji braku zagrożeń dla realizacji tego celu bank centralny może skoncentrować się na wspieraniu polityki gospodarczej rządu” – ocenia Łon.

Czytaj także: Eryk Łon z RPP: stopy procentowe powinny być niskie jak najdłużej >>>

Ekonomista podtrzymał wyrażany wcześniej postulat, iż wśród instrumentów polityki pieniężnej NBP powinien znaleźć się także skup obligacji korporacyjnych oraz skup akcji spółek lub jednostek funduszy inwestycyjnych lokujących powierzone kapitały na rodzimym rynku akcji.

Źródło: PAP BIZNES