Eryk Łon z RPP: w grudniu warto rozważyć utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie

Eryk Łon z RPP: w grudniu warto rozważyć utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie
Eryk Łon Fot. NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W trakcie grudniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej warto rozważyć możliwość utrzymania stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, choć pojawią się zapewne argumenty wskazujące na potrzebę kontynuacji fazy zaostrzania polityki pieniężnej - napisał w artykule dla portalu wGospodarce członek RPP Eryk Łon.

„Moim zdaniem w świetle przewidywanych uwarunkowań makroekonomicznych warto rozważyć możliwość utrzymania stóp procentowych na dotychczasowym poziomie podczas grudniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej” – napisał Łon.

Przemawia za tym przede wszystkim pojawienie się realnej perspektywy zbliżania się momentu, w którym presja inflacyjna zacznie się zmniejszać.

Czytaj także: Prezes NBP: dwa razy podnieśliśmy stopy procentowe i w razie potrzeby będziemy działać dalej >>>

„Naturalnie zdaję sobie sprawę z tego, że obok argumentów przemawiających za utrzymaniem stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, jakimi są głównie argumenty wskazujące na realny spadek presji inflacyjnej pojawią się zapewne argumenty wskazujące na potrzebę kontynuacji fazy zaostrzania polityki pieniężnej. Wszystkie te argumenty warto będzie spokojnie przedyskutować i zastanowić się nad nimi, aby w grudniu można było podjąć odpowiednią decyzję” – dodał.

RPP będzie musiała wziąć pod uwagę sytuację na rynkach cen surowców

W ocenie Łona, RPP będzie musiała wziąć pod uwagę sytuację na rynkach cen surowców, w tym zwłaszcza na rynku cen ropy naftowej, opublikowaną ostatnio przez rząd tarczę antyinflacyjną, a także sytuację epidemiologiczną w związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa Omikron.

„Podczas posiedzenia RPP można będzie zastanowić się także nad tym, w jaki sposób przedświąteczna podwyżka stóp procentowych, której konsekwencją byłoby zapewne podwyższenie rat kredytów mieszkaniowych mogłaby wpłynąć na nastroje polskich konsumentów. Jest to o tyle ważne, że z danych GUS wynika, że zarówno bieżący, jak również wyprzedzający wskaźnik nastrojów konsumenckich kształtują się wciąż na ujemnym poziomie” – pisze członek RPP.

Źródło: PAP BIZNES