Eryk Łon z RPP: podwyżki stóp procentowych z biegiem czasu obniżą presję inflacyjną

Eryk Łon z RPP: podwyżki stóp procentowych z biegiem czasu obniżą presję inflacyjną
Eryk Łon Fot. NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Podwyżki stóp procentowych z biegiem czasu obniżą presję inflacyjną w Polsce - napisał w artykule dla Radia Maryja kończący kadencję członek RPP Eryk Łon.

(…) Stopniowo odczuwamy pierwszy efekt podwyżek stóp procentowych dokonanych przez Radę Polityki Pieniężnej, jakim jest pojawienie się realnej perspektywy wyhamowania dynamiki akcji kredytowej. Z biegiem czasu będziemy prawdopodobnie świadkami wyhamowania presji inflacyjnej.

– napisał Łon.

Zaostrzanie polityki pieniężnej przez amerykański bank centralny

„Do wyhamowania presji inflacyjnej powinno przyczynić się także przewidywane stopniowe zaostrzanie polityki pieniężnej przez amerykański bank centralny, który – jak wynika to z najnowszych prognoz – ma rozpocząć proces podwyższania stóp w marcu br. Owo podwyższanie stóp powinno przyczynić się do pewnego ochłodzenia aktywności gospodarczej w USA oraz spadku tamtejszej inflacji, co powinno przełożyć się na analogiczne zjawiska w skali globalnej” – dodał.

Rozwój polskiego rynku akcji jednym z elementów polskiej racji stanu

Łon jest zdania, że rozwój polskiego rynku akcji jest jednym z elementów polskiej racji stanu.

„Ponadto w okresie od mojego pierwszego dnia zasiadania w RPP, czyli od dnia 9 lutego 2016 roku do dnia 28 stycznia 2022 roku doszło do wzrostu Warszawskiego Indeksu Giełdowego o 52,0 proc., a w 2021 roku były takie dni, w których WIG ustanawiał rekord historyczny. To wszystko pokazuje, że utrzymywanie umiarkowanych stóp procentowych służy rozwojowi polskiego rynku akcji, którego rozwój można potraktować jako jeden z elementów polskiej racji stanu” – napisał Łon.

Czytaj także: Stopy procentowe w Polsce wzrosną w bezprecedensowo szybkim tempie, a wraz z nimi raty kredytów; raport Banku Pekao >>>

Kadencja Łona w RPP upływa 9 lutego. 

Źródło: PAP BIZNES