Eryk Łon z RPP: obecny kurs złotego jest na korzystnym poziomie

Eryk Łon z RPP: obecny kurs złotego jest na korzystnym poziomie
Eryk Łon Fot. NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Kurs złotego znajduje się obecnie na korzystnym poziomie - powiedział w telewizji Biznes24 członek Rady Polityki Pieniężnej Eryk Łon.

NBP prowadzi od lat badania dotyczące kursu opłacalności polskiego eksportu w relacjach złotego do dolara i złotego do euro. (…) Większe znaczenie ma kurs złotego do euro, bo wiadomo, że duża część eksportu idzie do krajów strefy euro. (…) Według ostatniego szybkiego monitoringu, kurs jest na dobrym poziomie i sytuacja jest bardzo korzystna, tak że my się tym nie niepokoimy i uważamy, że kurs jest korzystny” – powiedział Łon.

Ok. godz. 13.00 kurs EUR/PLN znajdował się w okolicy 4,575.

Największe zagrożenie związane z inflacją

Zapytany o to, co stanowi największe zagrożenie związane z inflacją członek RPP powiedział:

„Czynniki podażowe, na co zwracaliśmy uwagę od pewnego czasu. Rzeczywiście, kwestie cen administrowanych, ale też ceny surowców – ceny ropy (…) na to bankierzy centralni za bardzo nie mają wpływu” – powiedział.

Czytaj także: Wiceprezes NBP: podnoszenie stóp procentowych w tym momencie byłoby dużym błędem >>>

„Wydaje mi się, że pod koniec roku będziemy wiedzieli co dalej z epidemią koronawirusa. Czy mutacja koronawirusa Delta rzeczywiście będzie groźna. Myślę, że wielu bankierów centralnych uzależnia swoje nastawienie od tego, co się będzie działo na przełomie roku. Jeżeli zaczęlibyśmy podnosić teraz stopy procentowe, to powstaje pytanie czy to nie wpłynie na zwiększenie kosztów obsługi długu publicznego” – dodał.

Źródło: PAP BIZNES