Eryk Łon z RPP: należy być gotowym do dalszego poluzowania polityki monetarnej

Eryk Łon z RPP: należy być gotowym do dalszego poluzowania polityki monetarnej
Eryk Łon Fot. NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W obecnych okolicznościach należy być gotowym do dalszego poluzowania polityki monetarnej - powiedział agencji Bloomberg członek RPP Eryk Łon. Ekonomista wskazał, że można rozważyć zastosowanie zarówno standardowych, jak i niestandardowych instrumentów, w tym kredytowych i skupu aktywów.
Eryk Łon z #RPP: prawdopodobieństwo negatywnego scenariusza gospodarczego jest małe, ale do wariantu ujemnych stóp należy się przygotować mentalnie #StopyProcentowe #koronawirus #COVID19

Zdaniem Łona, cytowanego przez Bloomberga, nawet w przypadku złagodzenia sytuacji epidemicznej długotrwałe spadki na amerykańskich giełdach mogą być asumptem do dyskusji o dalszym cięciu stóp procentowych w Polsce.

Czytaj także: mBank obniża prognozę wzrostu PKB na 2021 rok po wprowadzeniu nowych obostrzeń związanych z COVID-19 >>>

„Obecny kurs złotego jest sprzyjający dla eksporterów”

Członek RPP ocenia, że obecny kurs złotego jest sprzyjający dla eksporterów, a obawy o perspektywy wzrostu na świecie mogą osłabić waluty rynków wschodzących, w tym PLN.

„Należy się przygotować mentalnie do wariantu ujemnych stóp”

Wcześniej w tym tygodniu Łon napisał w artykule, że jeżeli nastroje konsumenckie pogorszyłyby się istotnie, wówczas pożądane byłoby obniżenie stóp procentowych nawet do poziomu ujemnego. Dodał wówczas, że prawdopodobieństwo negatywnego scenariusza gospodarczego jest małe, ale do wariantu ujemnych stóp należy się przygotować mentalnie.

Nowe obostrzenia dla żółtych i czerwonych stref epidemicznych

Od 17 października rząd wprowadza nowe obostrzenia dla żółtych i czerwonych stref epidemicznych m.in. dla gastronomii, handlu, szkół, zgromadzeń, imprez sportowych i kulturalnych, a także basenów czy siłowni. 

Czytaj także: Liczba powiatów w czerwonej strefie rośnie do 152, w tym 11 miast wojewódzkich >>>

Źródło: PAP BIZNES