Eryk Łon z RPP: cykl podwyżek stóp procentowych może zakończyć się na początku 2022 roku

Eryk Łon z RPP: cykl podwyżek stóp procentowych może zakończyć się na początku 2022 roku
Eryk Łon Fot. NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Cykl podwyżek stóp procentowych w Polsce powinien zakończyć się na początku 2022 r., o ile w ogóle jeszcze jakaś podwyżka będzie potrzebna - napisał w artykule dla portalu wGospodarce członek RPP Eryk Łon.

„Generalnie opowiadam się za tym, aby stopy procentowe w Polsce kształtowały się na poziomie możliwie jak najniższym. Zakładam, że możliwe jest, że cykl podwyżek stóp procentowych powinien zakończyć się na początku 2022 roku, o ile w ogóle jeszcze jakaś podwyżka będzie potrzebna. Należy bardzo uważnie obserwować zachowanie różnego rodzaju czynników mających wpływ na przyszłą sytuację inflacyjną. Osobiście dużą wagę przywiązuje na przykład do perspektyw kształtowania się inflacji bazowej” – napisał Łon.

Czytaj także: Łukasz Hardt z RPP: najbardziej prawdopodobna podwyżka stóp procentowych w styczniu o 50 pb >>>

„(…) RPP prowadząc politykę pieniężną i dążąc do realizacji celu inflacji stara się jednocześnie wyrażać troskę o wzrost gospodarczy oraz sytuację w zakresie zatrudnienia. Dzięki temu nasi rodacy mogą być przekonani, że polski bank centralny będzie wprawdzie zmierzał do wygaszania procesów inflacyjnych, ale nie za cenę zduszenia koniunktury gospodarczej oraz także nie za cenę wysokiego bezrobocia” – dodał.

Stopniowy spadek inflacji

Według Łona dotychczasowa skala podwyżek stóp była na tyle znacząca, że będzie ona w stanie doprowadzić stopniowo do spadku inflacji, ale jednocześnie na tyle umiarkowana, aby nie wyrządzić szkód realnej sferze polskiej gospodarki.

Członek RPP napisał ponadto, że dużą szansą na pokonanie presji inflacyjnej jest to, że różne instytucje publiczne oraz państwowe spółki, takie jak PKN Orlen, włączają się w ogólnopolską strategię walki z podwyższoną inflacją.

„To zwiększa szansę na osiągnięcie sukcesu w realizacji tej strategii. Wspominam o tym wszystkim dlatego, aby podkreślić znaczenie budowania poszczególnych zrębów suwerenności gospodarczej naszego kraju, której dobre wykorzystanie pozwoli nam uczynić nasz kraj jeszcze bardziej potężnym” – dodał Łon.

Propozycja zmian na GPW

Łon zaproponował w artykule utworzenie na GPW odrębnego indeksu grupującego spółki Skarbu Państwa.

Kadencja Eryka Łona w RPP upływa 9 lutego 2022 r.

RPP trzykrotnie od października podwyższyła stopy procentowe, łącznie o 165 pb, w krokach po 40, 75 i 50 pb.

Czytaj także: RPP podwyższyła stopę referencyjną do 1,75 proc. z 1,25 proc. >>>

Prezes NBP Adam Glapiński powiedział w ub. tygodniu, że obecne tempo zacieśniania polityki pieniężnej zostanie utrzymane, jeżeli warunki gospodarcze nie ulegną zmianie. Dodał, że istnieje przestrzeń do podwyżek stóp, ale z drugiej strony dotychczasowe podwyżki były znaczące.

Źródło: PAP BIZNES