Energetyka jądrowa: PKN Orlen i Synthos mają umowę o utworzeniu spółki Orlen Synthos Green Energy; pierwszy reaktor SMR ruszy w 2029 roku?

Energetyka jądrowa: PKN Orlen i Synthos mają umowę o utworzeniu spółki Orlen Synthos Green Energy; pierwszy reaktor SMR ruszy w 2029 roku?
Daniel Obajtek Fot. PAP / Tomasz Gzell
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
PKN Orlen i Synthos Green Energy podpisały umowę inwestycyjną zakładającą utworzenie spółki joint venture Orlen Synthos Green Energy. Głównym celem przedsięwzięcia będzie przygotowanie i komercjalizacja w Polsce technologii małych reaktorów jądrowych, a w szczególności reaktorów BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy.

Podpisana umowa zakłada szeroki zakres działalności spółki obejmujący m.in. promocję technologii, wspieranie rozwoju rozwiązań prawnych, badanie poszczególnych lokalizacji pod kątem budowy instalacji, realizację wspólnych inwestycji, a w końcu także produkcję energii i ciepła z wykorzystaniem tych technologii na potrzeby własne, komunalne i komercyjne, podkreślono.

Czytaj także: Ciech i Synthos Green Energy będą współpracować w zakresie wykorzystania energii z małych i mikromodułowych reaktorów jądrowych >>>

Energetyka jądrowa będzie jednym z najtańszych źródeł wytwarzania energii.

„Liczymy, że pierwszy reaktor powstanie w naszym kraju do 2030 roku. Jest już podpisany list intencyjny w sprawie ustalenia warunków dostaw pierwszych reaktorów do Polski. Inwestycja w mikro i małe reaktory jądrowe pozwoli na dalszy intensywny rozwój całej Grupy Orlen i pomoże zdecydowanie zredukować nasze emisje dwutlenku węgla. Energetyka oparta m.in. o reaktory modułowe będzie atrakcyjnym uzupełnieniem portfolio energetycznego opartego o odnawialne źródła energii i gaz. Przyspieszenie wdrożenia małych reaktorów jądrowych umożliwi nam lepsze zbilansowanie portfela aktywów wytwórczych oraz budowę niskoemisyjnego i innowacyjnego segmentu energetyki. Naszym priorytetem jest wykorzystanie potencjału polskiej gospodarki i krajowych dostawców. Ważne jest dla nas, żeby inwestycje w reaktory modułowe odbyły się przy 50-procentowym udziale polskich firm” – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.

Czytaj także: EDF złożył wstępną ofertę budowy 4 – 6 reaktorów jądrowych EPR w Polsce >>>

„Reaktor BWRX-300 jest ewolucyjnym rozwiązaniem opracowanym przez legitymującą się ogromnym doświadczeniem w tym obszarze  amerykańską grupę GE, która działa w Polsce od 30 lat i posiada tu rozbudowany łańcuch dostaw na który składa się ponad 3 000 firm. Niektóre z nich już produkują elementy do elektrowni jądrowych za granicą. To ważny element dla całego procesu inwestycyjnego, a ponadto daje to Polsce szansę stania się regionalnym centrum produkcji małych reaktorów atomowych” – dodał właściciel Grupy Synthos Michał Sołowow.

Czytaj także: Piotr Naimski: małe reaktory nie są konkurencją dla rządowego programu budowy atomu >>>

Prezes PKN Orlen: chcemy, by pierwszy reaktor SMR w Polsce ruszył w 2029 r.

Mamy nadzieję, że pierwszy reaktor SMR w Polsce ruszy w 2029 roku, poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

„Pierwsze cztery reaktory BWRX-300 powstaną w Kanadzie w 2028 roku. Mamy nadzieję, że następny powstanie w Polsce w roku 2029” – powiedział Obajtek dziennikarzom.

Zaznaczył jednocześnie, że ambicją spółki Orlen Synthos Green Energy jest działać także poza terytorium Polski „na rynkach, gdzie Orlen ma już strefy swojej aktywności”.

W ocenie prezesa, docelowo rynek SMR-ów w Polsce może objąć nawet 30-40% zapotrzebowania na energię w Polsce.

„Decyzja co do liczby reaktorów, jakie chcielibyśmy uruchomić, powinna zapaść w ciągu 1-1,5 roku” – dodał Obajtek.

Zdanie prezesa Synthos Green Energy Rafała Kasprówa, w Polsce jest miejsce na około 20 reaktorów SMR.

„Planujemy umowy o współpracy z kolejnymi partnerami poza PKN Orlen i ZE PAK” – powiedział Kasprów dziennikarzom.

Grupa kapitałowa Synthos jest czołowym producentem surowców chemicznych w Polsce i Europie. Była notowana na GPW od 2004 r. do kwietnia 2018 r. Strategia spółki opiera się na ciągłym rozwoju innowacyjności i wprowadzaniu nowoczesnych technologii produkcyjnych w przemyśle chemicznym. Synthos posiada 7 zakładów produkcyjnych – zlokalizowanych w Polsce, Czechach, Francji i Holandii – oraz zatrudnia ponad 3 tys. pracowników.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 86,2 mld zł w 2020 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES