Energetyka jądrowa: jest zgoda UOKiK na powołanie spółki Orlen Synthos Green Energy

Energetyka jądrowa: jest zgoda UOKiK na powołanie spółki Orlen Synthos Green Energy
Fot. stock.adobe.com/MOZCO Mat Szymański
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prezes UOKiK zgodził się na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy przez PKN Orlen i Synthos Green Energy. Nowa spółka joint venture - Orlen Synthos Green Energy - ma odpowiadać za przygotowanie i komercjalizację w Polsce technologii mikro i małych reaktorów jądrowych - podał UOKiK na Twitterze.

„Nasze postępowanie wykazało, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. Co więcej, przyczyni się do zwiększenia niezależności energetycznej Polski. Dlatego wydałem zgodę na tę transakcję” – powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Czytaj także: Energetyka jądrowa: PKN Orlen i Synthos mają umowę o utworzeniu spółki Orlen Synthos Green Energy; pierwszy reaktor SMR ruszy w 2029 roku?

Umowa inwestycyjna zakładająca utworzenie nowej spółki została podpisana w grudniu 2021 roku przez PKN Orlen i Synthos Green Energy. Jak podawano, zakres działalności spółki ma obejmować przygotowania do budowy mikro i małych reaktorów jądrowych, a w szczególności reaktorów BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy oraz wspieranie rozwoju rozwiązań prawnych, badanie poszczególnych lokalizacji pod kątem budowy instalacji, realizację wspólnych inwestycji, a docelowo także produkcję energii i ciepła z wykorzystaniem tych technologii na potrzeby własne, komunalne i komercyjne.

Źródło: PAP BIZNES