Emisja lokanej waluty: Cud w mieście Wörgl (2)

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2012.09.foto.088.200xTermin "waluta lokalna" kojarzy się z obecnie funkcjonującymi środkami płatniczymi, takimi jak polski złoty. Wiedza, czym są i jak działają lokalne waluty, została zepchnięta na margines i jest nieustannie ignorowana.

Dariusz Brzozowiec, niezależny ekspert alternatywnych systemów transakcyjnych twierdzi, że problemy współczesnych gospodarek coraz wyraźniej ukazują wadliwą stronę obecnego systemu monetarnego. Kryzys globalny, rekordowe zadłużenia państw i monopol kapitału w rękach nielicznych, rosnące bezrobocie, powiększające się obszary ubóstwa, wzrost niepokojów społecznych prowadzący do zwiększonej przestępczości, a w ostateczności do anarchii socjalnej lub wojny, powinny być dostatecznym dowodem na wadliwość systemu.

Początek dali Fenicjanie

Pieniądz wynaleźli Fenicjanie, ale forma pieniądza o pełnym pokryciu towarowym w zbożu jest bardzo daleka od tego dzisiejszego, którego głównym pokryciem jest przyrzeczenie rządów do zbierania podatków od własnych obywateli. Historia pieniądza sięga czasów Jezusowego kazania na górze oraz dwóch tysięcy lat walki Kościoła z instytucją lichwy. Informacje dotyczące pieniądza znajdują się w Biblii, Koranie i świętej księdze judaizmu – Torze. Cała ta wiedza podciągana jest przez współczesnych uczonych jako religijny zabobon i nie podlega głębszym badaniom. Orędownicy waluty globalnej unikają jednak odpowiedzi na podstawowe pytanie: skąd biorą się pieniądze na odsetki, przypisane do każdego wyprodukowanego (ex nihilo) nowego długu, jeśli nikt ich nie wprowadza do obiegu.

Lokalny, bezodsetkowy pieniądz ma dłuższą i bardziej szczytną historię, ten fenicki posiadał pełne pokrycie w towarze i ujemne oprocentowanie, przyczynił się do rozkwitu cywilizacji nad Nilem. Brakteaty – monety biskupów weimarskich były walutą ujemnie oprocentowaną, która pomiędzy 1130 a 1430 r. doprowadziła do niespotykanej aktywności gospodarczej oraz rozwoju kultury i sztuki na terenie dzisiejszych Niemiec.

Początki Stanów Zjednoczonych to historia colonial script na terenie Nowej Anglii pod przewodnictwem Benjamina Franklina. Wywożona statkami biedota i margines społeczny z Królestwa Anglii, posługując się nieoprocentowanym substytutem pieniądza wybudowali społeczeństwo o zerowym bezrobociu i stałym wzroście gospodarczym, gdzie ludzie żyli spokojnie i dostatnio.

W 1932 r. niewielkie miasto Wörgl w Austrii stało się zieloną wyspą na oceanie szalejącego kryzysu finansowego, sławne na całym świecie. Burmistrz Michael Unterguggenberger, słuchając jałowych sporów politycznych i obserwując rodzinne miasto każdego dnia popadające w ruinę, sięgnął po alternatywne koncepcje wybitnego ekonomisty Silvio Gesella. Po przedyskutowaniu ich z samorządem, rzemieślnikami, kupcami oraz rolnikami miasto pod przewodnictwem burmistrza wyemitowało własną walutę – wörgl schilling. Nowa waluta funkcjonowała lokalnie i miała ujemne oprocentowanie – demurrage – sugerowane przez Gesella jako podstawowy atrybut zdrowego pieniądza. Z końcem każdego miesiąca posiadacz dowolnego banknotu wörgl musiał za jego używanie dokonać opłaty w wysokości jednego procenta od nominału.

Amerykański dolar… w barterze

W 2001 r. uruchomiony został system creditos – lokalnej waluty, która okazała ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI