Emigracja zarobkowa Polaków: nowe kierunki. Nie chodzi już tylko o pieniądze

Emigracja zarobkowa Polaków: nowe kierunki. Nie chodzi już tylko o pieniądze
Fot. stock.adobe.com/kvladimirv
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W obecnych czasach wciąż wielu Polaków wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu pracy. Przyczyn jest wiele, m.in. możliwość wyższych zarobków niż w ojczyźnie czy podniesienie standardów życia. Praca za granicą wydaje się być najlepszym sposobem na spłacenie kredytu czy odłożenie pieniędzy na nieruchomość. Taki wyjazd gwarantuje też poznanie obcego języka, kultury i niewątpliwie jest czymś w rodzaju życiowej przygody. Jakie kierunki wybierają Polacy?

Miejscem pracy od dłuższego czasu wybieranym przez Polaków są Niemcy – decyduje o tym dobry dojazd i nieduża odległość, a także o wiele wyższe niż w Polsce zarobki #praca #emigracja

Kierunki wyjazdów

Miejscem pracy od dłuższego czasu wybieranym przez Polaków są Niemcy – decyduje o tym dobry dojazd i nieduża odległość, a także o wiele wyższe niż w Polsce zarobki. Na drugim miejscu znajduje się Wielka Brytania (CBOS, nr 146/2018, Wyjazdy do pracy za granicę). Głównymi sektorami, w których Polacy najczęściej znajdują pracę w tych państwach, są gastronomia, przemysł oraz hotelarstwo.

– Czynnikiem decydującym o popularności tych branż jest fakt, że w gastronomii czy hotelarstwie łatwo jest znaleźć pracę, nawet bez doświadczenia. Dodatkowo nie trzeba znać języka. Pracując na przykład na kuchni, nie obcujemy z klientem, więc nie jest to konieczność. Jeśli chodzi o hotele, to królują one w tzw. pracach wakacyjnych, których podejmują się głównie młodzi ludzie. Na rynku można znaleźć wiele ofert pracy jako animator czasu wolnego czy bellboy. Wielkim plusem takich wyjazdów jest opłacone zakwaterowanie oraz możliwość dodatkowego wypoczynku – jeśli pracujemy w kurortowej knajpie lub hotelu, możemy spędzić wolny dzień na plaży lub zwiedzając piękne miejsca – mówi Kamila Gutowski, współwłaścicielka agencji pracy Skills Net.

Czytaj także: Emigracja do Niemiec – to tylko przeprowadzka >>>

Nie chodzi tylko o zarobki

Wydaje się, że o emigracji decyduje tylko sytuacja ekonomiczna lub wyższe zarobki. Okazuje się jednak, że to nie do końca prawda. Ludzie emigrują, ponieważ chcą poszerzyć swoje doświadczenia życiowe i zawodowe, podjąć się nowego wyzwania czy nauczyć innego języka. Poza lepszymi możliwościami kariery i większą liczbą ofert pracy o emigracji decyduje również chęć poznania nowych ludzi i kultur oraz lepszy standard życia.

Czytaj także: 24 – 34 proc. emigrantów wróciłoby do Polski do pracy za mniej niż 4000 zł miesięcznie >>>

– W najbliższym czasie nasza agencja rozpoczyna rekrutację do Dubaju. Taki wyjazd to przede wszystkim wyjątkowa okazja dla młodych osób do poznania nowej kultury oraz przeżycia niesamowitej przygody. Dajemy możliwość pracy w jednym z najbogatszych krajów na świecie. Ogromnym plusem i rzeczą, która odróżnia Dubaj od innych krajów, takich jak Wielka Brytania, Irlandia czy Niemcy, jest inne podejście do pracownika – w Dubaju pracodawca zapewnia zakwaterowanie oraz wyżywienie, dzięki czemu możemy oszczędzić wszystkie zarobione pieniądze. Dodatkowo, pracodawca opłaca również jednorazowy przelot do Polski, tak by pracownik mógł pojechać do rodziny, np. na Boże Narodzenie. Jest to wielka nowość, w odróżnieniu od innych krajów, gdzie pracownik musi sam znaleźć mieszkanie czy zapewnić sobie wyżywienie. Pensja przestaje wtedy być tak atrakcyjna, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę koszty wynajmu mieszkań w innych krajach. Finalnie emigrant zarabia dużo mniej, niż się spodziewał. Jeśli chodzi o sektory, do których głównie rekrutujemy, są to przede wszystkim hotele i gastronomia. Oferujemy pracę jako hostessa, barman czy kelner. Nie jest wymagane duże doświadczenie w tej branży, choć oczywiście jest to duży atut. Co więcej, przeprowadzamy również niezbędne kursy oraz szkolenia. Zapewniamy kontrakt na 2 lata z możliwością awansu – dodaje Kamila Gutowski.

Praca za granicą to nauka samodzielności, odpowiedzialności oraz nieopisany rozwój osobisty i zawodowy. Przyszli pracodawcy zwykle bardzo dobrze patrzą na pracowników, którzy poradzili sobie w pracy za granicą. Taka decyzja to sposób na znaczące zmiany w życiu i poszerzenie horyzontów, na które warto postawić.

Źródło: Skills Net