Emerytury tysięcy osób wzrosną, prezydent podpisał nowelizację ustawy

Emerytury tysięcy osób wzrosną, prezydent podpisał nowelizację ustawy
Fot. stock.adobe.com/and.one
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), wprowadzającą podwyżki i wyrównania dla emerytów urodzonych w 1953 roku, którzy stracili na wprowadzeniu nowych zasad obliczania emerytur w 2013 roku, poinformowała Kancelaria Prezydenta.
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z #FUS, wprowadzającą podwyżki i wyrównania dla emerytów urodzonych w 1953 r., którzy stracili na wprowadzeniu nowych zasad obliczania emerytur w 2013 r. #emerytury @prezydentpl

Celem ustawy jest realizacja orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r.

Nowelizacja zakłada, że osoby urodzone w 1953 r., które pobierają emeryturę wcześniejszą przyznaną w oparciu o wniosek złożony przed 2013 r., będą mogły przejść na emeryturę powszechną bez zastosowania niekonstytucyjnego przepisu, nakazującego odejmowanie od podstawy obliczenia emerytury kwot wcześniej pobranych emerytur, pod warunkiem, że wniosek o emeryturę złożą w terminie 6 miesięcy od wejścia w życie ustawy.

Czytaj także: Korzystne zmiany dla tysięcy emerytów >>>

Z kolei emeryci urodzeni w 1953 r., którzy przeszli z emerytury wcześniejszej na zwykłą, będą mieli ponownie przeliczoną emeryturę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) dokona przeliczenia z urzędu, po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Ustawa przewiduje, że za wcześniejsze lata, w których emeryt pobierał zwykłą emeryturę, otrzyma wyrównanie.

Średnia miesięczna podwyżka emerytur ma wynieść 202 zł

Średnia miesięczna podwyżka emerytur ma wynieść 202 zł, a wyrównanie zaniżonej emerytury średnio 12 786 zł.  Skorzysta z tego 62,6 tys. osób.

Natomiast osoby, które pobierają wcześniejsze emerytury według starych zasad przyznanych przed 2013 r. i które do wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie wystąpiły o emeryturą powszechną, a wystąpią o nią po wejściu w życie nowelizacji, otrzymają miesięczną podwyżkę o 1 487 zł.  Liczba osób, które – w tym przypadku – skorzystają na zmianie wynosi 11,2 tys. 

Źródło: ISBnews