Emerytury rolnicze: rząd przyjął projekt, który zmienia sposoby naliczania

Emerytury rolnicze: rząd przyjął projekt, który zmienia sposoby naliczania
Premier Mateusz Morawiecki Fot. PAP / Jacek Turczyk
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd przyjął projekt ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, który ma na celu powiązanie wysokości emerytury podstawowej z wysokością najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych, wynika z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego. Koszt tej zmiany to ponad 2 mld zł.

„Minimalna emerytura rolnicza po 25 latach opłacania składki nie może być niższa niż minimalna emerytura w systemie powszechnego ubezpieczenia” – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Czytaj także: Rolnik nabędzie prawo do emerytury bez zaprzestania działalności rolniczej >>>

Koszt tej zmiany pokrywany ma być z budżetu państwa.

Zmiana przepisów w zakresie waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych

Projekt ma na celu także zmianę przepisów w zakresie waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych.

Te rozwiązania stabilizują poziom emerytur.

„To jest kolejny etap wyrównywania emerytur rolników i emerytur z ubezpieczenia powszechnego” – dodał wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Emerytura podstawowa

Emerytura podstawowa stanowi podstawę wymiaru świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych – świadczenia te wypłaca się w kwocie odpowiadającej iloczynowi wskaźnika wymiaru ustalanego na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników i aktualnej emerytury podstawowej. Obecnie emerytura podstawowa (od dnia 1 marca 2022 r. wynosi 1 084,58 zł) jest niższa od najniższej emerytury (która od dnia 1 marca 2022 r. wynosi 1 338,44 zł).

Źródło: ISBnews