Emerytura+ będzie kosztować rocznie 10,7 mld zł. MRPiPS: finansowanie zapewnione

Emerytura+ będzie kosztować rocznie 10,7 mld zł. MRPiPS: finansowanie zapewnione
Fot. stock.adobe.com/Khongtham
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Koszt wprowadzenia 13. emerytury - tzw. Emerytura+ to 10,7 mld zł rocznie, podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Jak zapewnia szefowa resortu Elżbieta Rafalska, jej finansowanie jest zapewnione.

Emeryturę+ otrzyma ok. 6,94 mln emerytów i 2,62 mln rencistów #emerytury #EmeryturaPlus #emerytury #NowaPiatkaPiS

„Świadczenie zostanie sfinansowane m.in. w ramach zwiększonych wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Emerytur Pomostowych i Funduszu Pracy” – powiedziała Rafalska, cytowana w komunikacie.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skierowało do konsultacji społecznych projekt ustawy regulującej kwestię wypłaty jednorazowych świadczeń pieniężnych dla emerytów, czyli Emeryturę+.

Czytaj także: Nowa Piątka PiS. Premier przedstawił źródła finansowania programu >>>

Dla kogo trzynasta emerytura?

„Emeryturę+ w wysokości emerytury minimalnej, czyli od 1 marca br. 1 100 zł brutto, otrzyma ok. 6,94 mln emerytów i 2,62 mln rencistów (z czego 282 tys. to renciści socjalni). W sumie będzie to ponad 9,72 mln osób. Co ważne, nie będzie konieczne składanie żadnych wniosków o wypłatę świadczenia – ‚Emerytura+’ zostanie wypłacona z urzędu wraz ze świadczeniem w maju” – czytamy w komunikacie.

„Rozwiązanie będzie zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, do emerytur i rent rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych” – wyliczyła Rafalska.

Waloryzacja rent i emerytur

Od marca br. minimalna emerytura wynosi 1 100 zł. Jak wskazuje MRPiPS, ubiegłoroczna waloryzacja świadczeń była najwyższa od 5 lat – emerytury wzrosły o 2,98%. W 2017 r. najniższa emerytura wzrosła z kolei z 882,56 do 1 tys. zł. (tj. o ponad 13%). W sumie najniższe świadczenia dla emerytów i rencistów w latach 2016-2019 wzrosły o ok. jedną czwartą, podsumowano w materiale.

Źródło: ISBnews