Elektrownie węglowe w Polsce coraz gorszym biznesem

Elektrownie węglowe w Polsce coraz gorszym biznesem
Fot. stock.adobe.com/whitelook
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Budowanie elektrowni węglowych może narazić polską gospodarkę na coraz większe straty. Ceny energii zmieniają się coraz szybciej, zależnie od źródeł jej wytwarzania.

Budowanie elektrowni węglowych może narazić polską gospodarkę na coraz większe straty #energetyka #węgiel #OZE

Przed dekadą energia z OZE była dużo droższa, ale postęp technologiczny zmienił wiele. Ceny energii elektrycznej w Polsce z odnawialnych źródeł coraz bardziej zbliżają się do cen rynkowych i są już często niższe od kosztów produkcji w elektrowniach węglowych.

Czytaj także: Nowelizacja ustawy o OZE: małe i średnie firmy będą mogły być prosumentami >>>

W nowej elektrowni węglowej koszty z uwzględnieniem uprawnień do emisji CO2 wynoszą ok. 350 MW/h. Takie koszty mają firmy fotowoltaiczne, a dużo taniej w aukcjach OZE, organizowanych przez rząd, dostarczają farmy wiatrowe.

Czytaj także: Morskie farmy wiatrowe kluczowe w transformacji energetycznej Polski?

Elektrownie słoneczne mogą otrzymywać dopłaty w formie aukcji OZE

Przy dzisiejszych cenach hurtowych energii elektrycznej na rynku w szczycie, wynoszących ol. 260 MW/h to oznacza, że zarówno elektrownie węglowe i elektrownie fotowoltaiczne są nierentowne, natomiast elektrownie słoneczne mogą otrzymywać dopłaty w formie aukcji OZE.

– Nowa inwestycja węglowa, jaką jest elektrownia Ostrołęka, może się okazać trwale nierentowna – mówi Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl.

Źródło: MarketNews24