Elektrownia jądrowa w Polsce: PGE i ZE PAK zawarły list intencyjny z koreańskim koncernem KHNP

Elektrownia jądrowa w Polsce: PGE i ZE PAK zawarły list intencyjny z koreańskim koncernem KHNP
Elektrownia atomowa Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
PGE i ZE PAK zawarły z koreańskim koncernem Korea Hydro & Nuclear Power list intencyjny dot. współpracy w ramach projektu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię reaktorów APR 1400.

„Strony zdecydowały się podjąć współpracę mającą na celu opracowanie planu rozwoju elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię APR1400, w tym w szczególności wykonanie analizy danych dotyczących warunków geotechnicznych, sejsmicznych i środowiskowych, opracowanie szacunkowego budżetu dla prac przygotowawczych, etapu budowy oraz etapu produkcji wraz z proponowanym modelem finansowania projektu oraz opracowanie oczekiwanego harmonogramu projektu wraz ze zdefiniowaniem dat dla kluczowych kamieni milowych” – napisano w komunikacie.

Czytaj także: Kto wybuduje pierwszą elektrownię jądrową w Polsce? Jest decyzja rządu >>>

Plan rozwoju do końca 2022 r.

Jak podano, strony zamierzają przygotować plan rozwoju do końca 2022 r.

List intencyjny wygaśnie po trzech latach i może zostać przedłużony o kolejny rok za zgodą wszystkich stron.

Jak wskazano w komunikacie prasowym, potencjalna współpraca ma być jedynie uzupełnieniem strategicznego, rządowego polskiego programu energetyki jądrowej zapisanego w „Polityce Energetycznej Polski do 2040 r”.

Porozumienie ws. współpracy

W poniedziałek w Seulu także Ministerstwo Aktywów Państwowych i Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei Płd. zawarły porozumienie ws. współpracy i poparcia dla projektu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w technologii koreańskiej.

Porozumienie podpisali minister aktywów, wicepremier Jacek Sasin i minister handlu, przemysłu i energii Korei Płd. Lee Chang-Yang.

Ministerstwa deklarują w porozumieniu, że dołożą starań, aby określić zakres współpracy i agendę projektu w Pątnowie, a następnie przygotują zaktualizowaną wersję porozumienia. Strony deklarują też zacieśnienie współpracy w zakresie wymiany niezbędnych informacji.

Porozumienie nie tworzy żadnych zobowiązań w świetle prawa międzynarodowego i nie nakłada żadnych obowiązków na strony – zaznaczono w tekście porozumienia.

Obszar w Pątnowie jest określony w „Polityce Energetycznej Polski do 2040 r.” oraz w „Programie polskiej energetyki jądrowej” przyjętymi przez Radę Ministrów RP odpowiednio 2 lutego 2021 r. i 2 października 2020 r., jako jedna z czterech możliwych lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce.

Spółki ZE PAK i PGE poinformowały w komunikacie prasowym, że zdecydowały się na potencjalną współpracę z KHNP ze względu na bezpieczną, funkcjonującą od ponad 40 lat oraz efektywną koreańską technologię reaktorów jądrowych. Obecnie KHNP jest trzecim największym operatorem elektrowni jądrowych na świecie, w ostatnim czasie zrealizowało w terminie i budżecie jedną z największych inwestycji na świecie – elektrownię jądrową w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w Barakah. Elektrownia składa się z 4 bloków po 1400 MW mocy każdy.

Jak podano, obecnie KHNP posiada 24 bloki elektrowni jądrowych w eksploatacji i 6 bloków w budowie w Korei i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

„Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski do 2040 r. przyjętą przez polski rząd w 2021 r., Pątnów to jedna z potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce. Budowa elektrowni jądrowej w Pątnowie to może być wsparcie dla programu polskiej energetyki jądrowej, który jest kluczowy dla nas z perspektywy kraju” – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.

W Pątnowie powstanie trzecia elektrownia jądrowa

Podczas uroczystości w Seulu wicepremier Sasin poinformował, że w Pątnowie powstanie trzecia elektrownia jądrowa, budowana przez konsorcjum polsko-koreańskie. Pierwszą elektrownię jądrową, w ramach programu rządowego, zbuduje Westinghouse, a postępowanie w sprawie drugiej będzie prowadzone i rozstrzygane.

„Mówiliśmy, że jeszcze w tym roku powiemy Polakom, że powstanie pierwsza elektrownia jądrowa. Poszliśmy dalej. Mówimy, że w Polsce powstaną w najbliższych latach dwie nowe elektrownie jądrową, a trzecią planujemy” – powiedział Sasin.

Chang-Yang Lee, minister handlu, przemysłu i energii w Korei Południowej, poinformował, że projekt polsko-koreański będzie okazją do poszerzenia i pogłębienia współpracy w sektorach przemysłowym i gospodarczym między oboma krajami.

„W obliczu niedawnych niestabilności w globalnej sieci łańcucha dostaw, planujemy rozszerzyć tę współpracę w zakresie energetyki jądrowej na różne obszary, takie jak przemysł obronny, baterie, wodór i pojazdy elektryczne. Zawarcie memorandum i listu intencyjnego pomiędzy firmami tworzy podwaliny do wzmocnienia współpracy z Polską, która prowadzi do obopólnych korzyści i sytuacji ‘win-win’” – powiedział Chang-Yang Lee, cytowany w komunikacie.

Zygmunt Solorz, przewodniczący rady nadzorczej i główny akcjonariusz ZE PAK, ocenił, że lokalizacja Pątnów wydaje się być idealna do realizacji projektu energii atomowej, stąd pomysł na stworzenie planu rozwoju takiego projektu.

„Posiadamy niezbędną infrastrukturę, doświadczenie i pasję naszych energetyków w regionie do nowych wyzwań. Jesteśmy firmą energetyczną w transformacji, która odchodzi stopniowo od produkcji energii opartej o węgiel brunatny i rozwija zeroemisyjne źródła energii” – powiedział Solorz.

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski powiedział, że Polska musi inwestować w wielkoskalową energetykę jądrową, aby w przyszłości zastąpić energetykę konwencjonalną opartą na węglu.

„Wspólnie z inwestycjami w OZE będzie to podstawa naszego bezpieczeństwa energetycznego. Ma to szczególne znaczenie z uwagi na światowy kryzys energetyczny i ograniczenia na rynku paliw kopalnych wywołane przez inwazję Rosji na Ukrainę” – powiedział prezes PGE.

Źródło: PAP BIZNES