Ekonomiści PKO BP bardziej optymistyczni co do wzrostu PKB Polski w 2021 roku

Ekonomiści PKO BP bardziej optymistyczni co do wzrostu PKB Polski w 2021 roku
Fot. stock.adobe.com/Blue Planet Studio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ekonomiści banku PKO BP podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r. do 5,1 proc. z 4,3 proc. - podano w piątkowym raporcie.

„Druga fala pandemii, która osiągnęła swój szczyt w październiku/listopadzie, sprawiła, że droga do pełnej odbudowy stała się bardziej wyboista, zwłaszcza po stronie konsumpcji prywatnej i sektora usług (dlatego też obniżyliśmy prognozy PKB na IV kw. do -4,9 proc. rdr 2 tygodnie temu)” – napisano.

Choć wciąż jesteśmy ostrożni odnośnie wyników IV kw., ostatnie doniesienia na temat szczepionki zdecydowanie rozjaśniły globalne i lokalne perspektywy makro na 2021 r.

„Obecnie obserwowany spadek nowych przypadków koronawirusa obniża ryzyko utrzymywania bolesnych restrykcji w I kw. 2021 r. Program szczepień, który ma w Polsce ruszyć w lutym, obniża ryzyko lockdownu w II poł. 2021 r. W związku z tym zdecydowaliśmy się podwyższyć naszą prognozę PKB na 2021 r. do 5,1 proc. (z 4,3 proc. – przyp. red.). W połowie grudnia przedstawimy pełny obraz makro na 2021 r. w specjalnym raporcie” – dodano.

Czytaj także: Standard Chartered obniża prognozę dynamiki naszego PKB w 2021 roku: druga fala pandemii w Polsce jedną z najdotkliwszych w Europie >>>

Według najnowszego, grudniowego konsensusu PAP Biznes polska gospodarka w 2021 r. wzrośnie o 3,7 proc.

Źródło: PAP BIZNES