Ekonomiści Citi Handlowego podwyższyli prognozę wzrostu PKB w 2021 roku

Ekonomiści Citi Handlowego podwyższyli prognozę wzrostu PKB w 2021 roku
City Handlowy - Logo (źródło: Citi Handlowy)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ekonomiści Citi Handlowego, po serii mocnych danych makro za marzec, podwyższyli prognozę wzrostu PKB w 2021 r. do co najmniej 4,2 proc., o 0,5 pkt. proc., a na 2022 r. obniżyli do 5,3 proc. (-0,6 pkt. proc.) - wynika z czwartkowego raportu banku.

„Dzisiejsze dane (sprzedaż detaliczna, budownictwo – przyp. red.) wskazują, że PKB w I kw. skurczył się prawdopodobnie o 1,7 proc. rdr wobec -2,8 proc. w IV kw. Biorąc to pod uwagę, a także uwzględniając potencjalny efekt przeniesienia (carry over) szacujemy, że w bieżącym roku wzrost PKB wyniesie co najmniej 4,2 proc., o 0,5 pkt. proc. więcej niż zakładaliśmy do tej pory” – napisano w raporcie.

Czytaj także: Produkcja budowlano-montażowa w marcu w dół; więcej mieszkań oddanych do użytku i rozpoczętych budów >>>

„Wzrost w I kwartale wyraźnie odzwierciedla zmianę w europejskim popycie z usług na towary, które są wytwarzane w gospodarkach EŚW (meble, elektronika, TV). Taki stan może być nie do utrzymania w dalszej części roku, gdy gospodarki europejskie otworzą się, a sektory usługowe (przynajmniej częściowo) powrócą do normalności. Z tego powodu wzrost może być nieco słabszy niż oczekiwaliśmy wcześniej, choć wciąż będzie dość wysoki. Taka zmiana oznacza, że po wyższym od oczekiwań wzroście w 2021 r. przyjdzie nieco niższy wzrost w 2022 r. (…) wyniesie 5,3 proc. (0,6 pkt. proc. niżej)” – dodano. 

Czytaj także: GUS: sprzedaż detaliczna wzrosła o 15,2 proc. rdr w marcu >>>

Źródło: PAP BIZNES