Ekonomiści BOŚ podnoszą prognozę docelowej stopy NBP do 6,0 proc.

Ekonomiści BOŚ podnoszą prognozę docelowej stopy NBP do 6,0 proc.
Fot. stock.adobe.com/MOZCO Mat Szymański
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ekonomiści Banku Ochrony Środowiska podwyższyli prognozę docelowego poziomu stopy referencyjnej NBP do 6,0 proc. - wynika z raportu tygodniowego banku. To kolejny ośrodek z prognozą głównej stopy w okolicy 6 proc.

„Biorąc pod uwagę dotychczasową zdecydowanie adaptacyjną funkcję reakcji Rady oraz naszą prognozę wzrostu inflacji powyżej 12,5 proc. do czerwca br. skorygowaliśmy nasz scenariusz stóp procentowych w 2022 r. i oczekujemy ich wzrostu do 6,0 proc. w lipcu (3 podwyżki po 50 pb). Nadal uważamy, że oczekiwane przez nas wyraźne schłodzenie koniunktury w II poł. roku wraz z wyhamowaniem bieżącej inflacji poskutkują zakończeniem cyklu podwyżek w połowie roku” – napisano.

Coraz więcej ekonomistów podnosi prognozy stopy referencyjnej

BOŚ to kolejny ośrodek, który w ostatnich dniach zrewidował w okolice 6 proc. prognozy szczytu stóp proc. w obecnym cyklu zacieśniania polityki przez RPP.

W poniedziałek ekonomiści Citi Handlowego podwyższyli swoją prognozę stopy referencyjnej NBP do 6,25 proc., a według ekonomistów Banku Millennium docelowy poziom stóp w Polsce powinien ustalić się w okolicach 6 proc.

Czytaj także: Ekonomiści Citi Handlowego podwyższyli prognozę docelowej stopy NBP do 6,25 proc. >>>

Przed kwietniowym posiedzeniem RPP, na którym Rada nieoczekiwanie podniosła stopy o 100 pb, w tym główną do 4,50 proc., jedynie 3 z 20 ankietowanych w konsensusie PAP Biznes ośrodków zakładało na koniec 2022 r. stopę referencyjną na poziomie 6 proc. lub wyżej. 

Czytaj także: RPP: stopy procentowe w górę o 100 pb; mało kto spodziewał się aż takiej skali podwyżki >>>