Ekonomiczna wiarygodność państwa polskiego – 15 Alert Gospodarczy

Ekonomiczna wiarygodność państwa polskiego – 15 Alert Gospodarczy
Dr Sławomir Dudek, Źródło: Pracodawcy RP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polska nie jest dziś krajem wiarygodnym ekonomicznie – ostrzegają autorzy 15. Alertu Gospodarczego. Reguły gospodarowania są niestabilne, źródłem prawa są konferencje prasowe premiera, a stan finansów publicznych jest zafałszowany.

#AlertGospodarczy: Deficyt budżetowy zostanie ukryty w #NBP, co podważałoby wiarygodność sektora finansów publicznych, a także banku centralnego #WydatkiBudżetowe #COVID19 #Deficyt @PracodawcyRP

Zdaniem autorów raportu, w tym głównego ekonomisty Pracodawców RP dr. Sławomira Dudka, wiarygodność Polski podważa w pierwszej kolejności sytuacja sektora finansów publicznych.

Budżet ponad stan

Przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe zostały wsparte dotacjami na dużą skalę, nie znajduje to jednak odzwierciedlenia w budżecie państwa. Całkowicie pominięto w nim wydatki antykryzysowe.

‒ Istnieje niebezpieczeństwo, że w wyniku planowanego skupu przez NBP obligacji wyemitowanych przez Polski Fundusz Rozwoju, a także wcześniejszych wykupów obligacji rządowych, deficyt budżetowy zostanie ukryty w NBP, co podważałoby wiarygodność sektora finansów publicznych, a także banku centralnego – piszą autorzy raportu.

Czytaj także: Jerzy Kropiwnicki z RPP: recesji w tym roku będzie towarzyszyć wzmożony wzrost cen

Chaos prawny

Reguły prawne i ich niestabilność to następny słaby punkt. Pod względem inflacji prawa Polska daleko za sobą zostawiła nie tylko wszystkich swoich sąsiadów, ale nawet Francję czy Włochy, czyli kraje uchodzące często za liderów biurokracji. Obszarem, w którym szczególnie potrzebne jest powstrzymanie inflacji prawa są podatki. Ostatnie półtora roku, dla którego publikowane są odpowiednie dane były czasem nasilonej zmienności prawa podatkowego.

Od 15 czerwca 2018 r. do końca 2019 r. (według barometrprawa.pl) zmieniono blisko jedną trzecią przepisów zawartych w ustawach podatkowych.

‒ Jednym z głównych problemów związanych z porządkiem prawnym stało się to, że w istocie najważniejszym źródłem prawa stały się konferencje prasowe premiera i ministra zdrowia. Pomijano regularnie, że ograniczenia podstawowych praw i wolności powinny być dokonywane mocą ustawową. Ogromnym problemem pospiesznej legislacji były też późniejsze, zupełnie nieczytelne i chaotyczne nowelizacje – twierdzą autorzy raportu.

Czytaj także: Fundusz Przeciwdziałania COVID-19: BGK rozważa emisję papierów w euro

COVID-19 usprawiedliwia wszystko?

Zdaniem dr. Sławomira Dudka wiarygodność ekonomiczna polskiego państwa uległa zdeprecjonowaniu.

Ale na razie epidemia COVID przysłoniła chwilowo te problemy.

‒ Po kryzysie niska wiarygodność jednak „wypłynie” i negatywnie „wpłynie” na postrzeganie naszej gospodarki, naszych instytucji – ostrzega dr Dudek.

Pełna treść 15. Alertu Gospodarczego znajduje się tutaj.

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej

Źródło: aleBank.pl