EKF 2023: kredyty hipoteczne powinny być udzielane ze stałą stopą na 10-15 lat

EKF 2023: kredyty hipoteczne powinny być udzielane ze stałą stopą na 10-15 lat
Fot. stock.adobe.com / Monthira
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ostatecznym modelem rynku kredytów hipotecznych to kredyty o stałej stopie przez okres 10-15 lat, wynika z debaty „Jak zredukować ryzyko prawne kredytów mieszkaniowych” podczas XIII Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

„Banki wykazywały się należytą starannością, aby sformułować warunki umowy kredytu hipotecznego, spełniającego te warunki nad czym pracuje zespół, a mimo to warunki tych umów są obecnie podważane. Ale są podważane w szczególnych sytuacjach – np. w przypadku kredytów złotowych są podważane wtedy, kiedy stopy rosną.

Umowa zmiennoprocentowa jest uznawana za abuzywną, tylko dlatego, że jest zmiennoprocentowa” – powiedziała wiceprezes ING Banku Śląskiego Bożena Graczyk podczas debaty.

„Klauzule stanowią pretekst do podważania długoletnich umów. Mamy do czynienia z instrumentalnym wykorzystywaniem abuzywności, w sytuacji kiedy mamy te same uregulowania co inne kraje wynikające z prawa unijnego” – dodał prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek.

Czytaj także: ING wznawia ofertę kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem, ale już ze wskaźnikiem WIRON

Nowy model rynku kredytów hipotecznych

Zdaniem wiceprezesa PKO Banku Polskiego Piotra Mazura, środowisko bankowe powinno wypracować nowy model rynku kredytów hipotecznych.

„Jesteśmy bardzo blisko podjęcia finalnych decyzji. Widzę ten rynek, że mamy kredyty na stałą stopę procentową przez okres na 10-15 lat. Ten, kto chce kredyt zrefinansować, powinien za to zapłacić to płaci. To kwestia długoterminowego finansowania i pozycji w naszych bilansach” – powiedział Piotr Mazur.

Podkreślił, że dopuszcza możliwość, by pewna grupa bardziej świadomych klientów, którą określił jako „MiFID III’, zaciągając kredyt mieszkaniowy najczęściej w celach inwestycyjnych powinna mieć możliwość, by wziąć kredyt z pewnymi elementami ryzyka, np. na zmiennej stopie.

Czytaj także: Przewodniczący KNF: banki są przygotowane na niekorzystny dla sektora wyrok TSUE

Źródło: ISBnews