EFI zaoferuje łatwiejszy dostęp do instrumentów wsparcia dla MSP

EFI zaoferuje łatwiejszy dostęp do instrumentów wsparcia dla MSP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pier Luigi Gilibert, Prezes, Dyrektor Generalny Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego w wypowiedzi dla aleBank.pl obiecuje wprowadzenie rozwiązań, które ułatwią dostęp mikro, małych i średnich firm do instrumentów wsparcia oferowanych przez EFI

#PierLuigiGilibert: Nie będzie oddzielnych przepisów i procedur dla każdego instrumentu, ale wspólny, jednolity i bardziej zrozumiały system wdrażania #EFI @KPK_PL

Pier Luigi Gilibert, Prezes, Dyrektor Generalny Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego był gościem i panelistą  konferencji „Dostęp mikro, małych i średnich przedsiębiorców do kredytu w Polsce. Ocena stanu obecnego i perspektyw” – zorganizowanej przez Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Unii Europejskiej przy Związku Banków Polskich.  Przedstawiamy zapis jego wypowiedzi dla aleBank.pl:

Chciałbym wspomnieć o doskonałej współpracy Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego z instytucjami finansowymi w Polsce. Z biegiem lat ta współpraca jest coraz lepsza. Coraz lepiej rozumiemy oczekiwania polskich banków komercyjnych i innych pośredników finansowych, dotyczące wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw, i możemy lepiej dopasować ofertę swoich instrumentów.

Nasze zaangażowanie w zakresie instrumentów kapitałowych w Polsce jest stosunkowo nieduże, podobnie jak w wielu innych krajach UE, ale na coraz większą skalę wdrażamy instrumenty gwarancyjne.

To między innymi gwarancje programu EaSI, przeznaczone dla mikroprzedsiębiorstw, czyli najmniejszych MŚP; COSME, dla bardziej ryzykownych MŚP, oraz InnovFin, skierowane do innowacyjnych przedsiębiorstw.

Ponadto włączamy się w rynek sekurytyzacji, w którym w Polsce uczestniczą przede wszystkim banki.

Dlatego nasze działania w tym zakresie mają na celu zapewnienie bankom ulgi kapitałowej, co pozwoli im przeznaczyć uwolniony kapitał na nowe pożyczki dla polskich przedsiębiorstw. 

W swojej działalności dostosowujemy się do specyfiki rynków poszczególnych rynków. Przykładowo, instrument InnovFin, który cieszy się bardzo dużą popularnością w innych krajach – np. we Włoszech, skąd pochodzę, we Francji, bądź w Hiszpanii – jest słabiej wykorzystywany w Polsce.

Przyczyną są analogiczne, krajowe instrumenty gwarancyjne, które są doskonale dopasowane do polskich warunków.

Dlatego nie ma potrzeby, abyśmy angażowali się w tym konkretnym zakresie.

Wraz z Komisją Europejską staramy się, żeby w ramach przyszłego programu InvestEU dostęp do instrumentów wsparcia był jeszcze łatwiejszy.

W porównaniu do obecnego rozwiązania, w ramach  InvestEU zaoferujemy prostsze zasady wdrażania.

Nie będzie oddzielnych przepisów i procedur dla każdego instrumentu, ale wspólny, jednolity i bardziej zrozumiały system wdrażania.

 

Źródło: aleBank.pl