Ebury: „Waluty Skandynawii”

Ebury: „Waluty Skandynawii”
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Korona szwedzka i korona norweska będą umacniały się w relacji do euro i złotego. Z kolei Bank Narodowy Danii nadal nie powinien mieć problemów z utrzymaniem stabilnego kursu wymiany korony duńskiej.

Ebury, firma oferująca rozliczanie transakcji walutowych, przygotowała raport „Waluty Skandynawii”, którego celem jest m.in. pomoc polskim eksporterom oraz importerom w handlu ze Szwecją, Norwegią oraz Danią.

Autorzy raportu – Enrique Diaz-Alvarez, Matthew Ryan oraz Roman Ziruk – w pierwszej kolejności analizują perspektywy korony szwedzkiej (SEK).

„Spodziewane zakończenie cyklu luzowania przez bank centralny Szwecji (Riksbank), spowodowało, iż szwedzka korona była jedną z najlepiej radzących sobie walut z grupy G10 w ciągu ostatnich miesięcy. Waluta w 2017 roku pozostawała na niezmienionym poziomie wobec relatywnie mocnego euro, jednocześnie w sierpniu umocniła się do najwyższego poziomu od roku w relacji do dolara amerykańskiego”, czytamy w raporcie.

Eksperci Ebury uważają, że biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą oraz oczekiwany kierunek zmian w polityce monetarnej Szwecji, w dalszym ciągu możliwe jest stopniowe umacnianie się korony szwedzkiej w relacji do euro i złotego. I tak, na koniec 2017 roku eksperci prognozują EUR/SEK 9,3 i PLN/SEK 2,21. Z kolei rok później kursy powinny być następujące: EUR/SEK wyniesie 8,8 a PLN/SEK 2,1.

W przypadku korony norweskiej (NOK) również spodziewana jest aprecjacja wobec euro i złotego. Prognozy to: EUR/NOK 8,8 i PLN/NOK 2,1 na koniec 2017 r. oraz EUR/NOK 8,7 i PLN/NOK 2,07 na koniec 2018 r.

„W pierwszej połowie roku korona norweska doznała silnej wyprzedaży w relacji do euro, trzeci kwartał roku rozpoczęła z kolei umocnieniem. Umocnienie korony było skorelowane z ostatnim wzrostem światowych cen ropy”, tłumaczą eksperci.

„Pomimo ostatniego spadku inflacji, bank centralny Norges Bank w najbliższym czasie raczej nie będzie dokonywał zmian w polityce monetarnej, o ile wzrost aktywności gospodarczej zostanie utrzymany. Zmiana tonu, który sugeruje odejście od dalszego obniżania stóp procentowych, połączony z oczekiwanym (jednak powolnym) wzrostem cen ropy, powinien przyczynić się do aprecjacji korony norweskiej w relacji do euro i złotego”, dodają.

Na koniec specjaliści Ebury podkreślają, że Bank Narodowy Danii (DNB) w dalszym ciągu nie ma żadnych problemów z utrzymaniem stabilnego kursu wymiany korony duńskiej (DKK). Dlatego eksperci mają takie same prognozy na rok 2017 i 2018: EUR/DKK 7,46 i PLN/DKK 1,78.

Raport Waluty_Skandynawii_06.09.2017_Ebury

Ebury