EBI zaleca zwiększenie inwestycji w 5G w Europie, aby uwolnić potencjał innowacji

EBI zaleca zwiększenie inwestycji w 5G w Europie, aby uwolnić potencjał innowacji
Fot. stock.adobe.com/denisismagilov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Europa powinna znacznie zwiększyć inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia cyfrowe 5G, aby uwolnić pełny potencjał innowacji 5G, wynika z badania przeprowadzonego przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) oraz Komisję Europejską w ramach wspólnego programu doradczego InnovFin, podał Bank.

Raport wskazuje na lukę między Europą a Stanami Zjednoczonymi pod względem finansowania kapitału podwyższonego ryzyka dla innowacji 5G na poziomie od 4,6 mld do 6,6 mld euro rocznie. W ocenie EBI, ta luka stanowi „główne wyzwanie dla szybkiego rozwoju sieci 5G w Europie”.  

Zwiększenie inwestycji kapitałowych kluczowe dla dalszego rozwoju 5G

Zwiększenie inwestycji w innowacje 5G jest – według raportu – konieczne, by Europa mogła utrzymać „silną pozycję w światowym wyścigu technologii 5G”. Badanie wskazuje, że zwiększenie inwestycji kapitałowych zarówno na wczesnych, jak i na wzrostowych etapach startupów cyfrowych będzie kluczowe dla dalszego rozwoju i wdrażania technologii 5G. 

Skorzystają przede wszystkim mniejsze firmy

Na przejściu na technologię 5G skorzystają przede wszystkim mniejsze firmy. 

„Musimy więc wykorzystać elastyczność i kreatywność mniejszych przedsięwzięć, aby mieć pewność, że Europa nie przegapi ogromnych możliwości i nowych ścieżek rozwoju, jakie oferuje 5G” – powiedziała wiceprezes EBI ds. innowacji i gospodarki cyfrowej Teresa Czerwińska, cytowana w komunikacie.

„Jako międzynarodowa instytucja finansowa z największym portfelem digitalizacji, Grupa EBI jest gotowa do ścisłej współpracy ze wszystkimi zainteresowanymi stronami w celu zapewnienia kapitału i doradztwa potrzebnego, aby pomóc UE w pełnym wykorzystaniu potencjału innowacji 5G” – dodała.

Czytaj także: 5G to olbrzymia szansa dla Polski i całego naszego regionu >>>

Jednym z najistotniejszych zaleceń jest skierowanie na ten cel wystarczającego kapitału publicznego zarówno z budżetów krajowych, jak i programów UE, m.in. Funduszu Odbudowy i Wzmacniania Odporności oraz instrumentu InvestEU, na ekosystem 5G, aby pobudzić dodatkowe inwestycje sektora prywatnego.

Inwestycje sektora publicznego

Inwestycje sektora publicznego będą najskuteczniejsze, jeśli będą wspierane przez wspólną strategię jednolitego rynku, promującą jednorodność i standaryzację na całym kontynencie, podał Bank.

W komunikacie zaznaczono, że badanie pokazuje brak świadomości wśród MŚP i startupów na temat dostępnych opcji finansowania przedsięwzięć 5G w Europie. 

Komisja Europejska zapowiada, że dokona przeglądu wyników i zaleceń, rozważając przyszłe kroki w celu sprostania zidentyfikowanym wyzwaniom i stworzenia możliwości dla kapitału wysokiego ryzyka dla 5G w Europie.

Źródło: ISBnews