EBI i BGK przeprowadziły emisję 1. transzy obligacji z Pakietu Solidarnościowego; do Polski trafi 600 mln euro

EBI i BGK przeprowadziły emisję 1. transzy obligacji z Pakietu Solidarnościowego; do Polski trafi 600 mln euro
Fot. BGK
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) przeprowadziły emisję pierwszej transzy obligacji z Pakietu Solidarnościowego EBI, podały instytucje. Dzięki podpisanym przez EBI oraz BGK umowom Polska otrzyma pierwszą transzę w wysokości 600 mln euro. Pieniądze trafią do samorządów, które przyjmują uchodźców z Ukrainy.

Rusza wsparcie z Pakietu solidarnościowego EBI. Do Polski w pierwszej transzy trafi 600 mln euro. Łączna kwota, która została zatwierdzona dla Polski, to 2 mld euro.

„Banki – EBI i BGK – podpisały umowy, które pozwolą na wsparcie polskich miast i regionów przyjmujących ukraińskich uchodźców” – czytamy w komunikacie.

Pakiet solidarnościowy

Pakiet solidarnościowy to wsparcie dla krajów UE, aby zaradzić skutkom rosyjskiej agresji na Ukrainę.

„Europejski Bank Inwestycyjny bardzo szybko uruchomił pomoc zarówno dla Ukrainy, jak i dla państw UE przyjmujących uchodźców – sfinalizowana umowa z BGK jest tego najlepszym przykładem. Wsparcie to pozwoli jednostkom samorządowym na rozbudowę infrastruktury i dostosowanie jej do nowych potrzeb wynikających z pobytu uchodźców ukraińskich w Polsce. 2 mld euro na inwestycje w Polsce (po zatwierdzonym w lipcu drugim pakiecie pomocowym bezpośrednio dla Ukrainy w wysokości 1,5 mld euro) to kolejny znaczący element zaangażowania Europejskiego Banku Inwestycyjnego w przeciwdziałanie skutkom wojny na Ukrainie” – wiceprezes EBI Teresa Czerwińska, cytowana w komunikacie.

Czytaj także: EBI o zbudowaniu nowej gospodarki Ukrainy >>>

EBI podkreśla, że wesprze wysiłki, które podejmuje Polska, aby zapewnić schronienie milionom uchodźców z Ukrainy. Pomoc z jednej strony złagodzi społeczne i ekonomiczne skutki wojny, a z drugiej umożliwi integrację uchodźców.

„Polska jest największym krajem pod względem wydatków na utrzymanie uchodźców. Musimy te pieniądze pozyskiwać, niestety nie w formie grantów. Umowa z EBI pozwala nam zasilić Fundusz Pomocy o kolejne pieniądze poprzez emisje obligacji, dzięki temu możemy zrealizować programy i wydatki, na które czekają samorządy oraz polskie społeczeństwo, które daje schronienie 2,5 mln stale przebywających u nas uchodźców” – wskazała prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.

BGK z Funduszu Pomocy będzie mógł sfinansować do 100% kosztów projektów

BGK z Funduszu Pomocy będzie mógł sfinansować do 100% kosztów projektów, co stanowi wyjątek od ogólnej zasady EBI ograniczającej finansowanie do 50%. Podmioty realizujące projekty będą mogły także skorzystać z usług doradczych dotyczących przygotowania i realizacji tych projektów (tzw. platforma EMBRACE). Usługi doradcze oferowane przez EBI powinny przyczynić się do zwiększenia efektywności wykorzystania udostępnionych środków oraz szybkiej realizacji i monitorowania projektów, wskazano w informacji.

Czytaj także: Europejski Bank Inwestycyjny przeznacza dodatkowe 4 mld euro na wsparcie dla ukraińskich uchodźców wojennych >>>

Fundusz Pomocy został powołany ustawą z 12 marca br., by zapewniać finansowanie wszelkich działań i projektów niezbędnych do pomocy (i integracji) uchodźców ukraińskich oraz bezpieczeństwa dostaw żywności w Polsce. Fundusz obsługuje polski bank rozwoju – Bank Gospodarstwa Krajowego.

Źródło: ISBnews