EBI: 65 proc. Polaków za powiązaniem cen energii ze stopniem jej zużycia

EBI: 65 proc. Polaków za powiązaniem cen energii ze stopniem jej zużycia
Fot. stock.adobe.com/Marcin Łazarczyk
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prawie 2/3 Polaków (65%) opowiada się za indeksowaniem cen energii do poziomu zużycia na gospodarstwo domowe: im więcej konsumujesz, tym droższa staje się energia, wynika z ankiety przeprowadzonej przez Europejski Bank Inwestycyjny.

„Dobrym rozwiązaniem, które pomogłoby zmniejszyć zużycie energii, według opinii 60% Polaków, byłoby wysokie opodatkowanie towarów i usług powodujących wysokie zanieczyszczenie, takich jak samochody typu SUV i transport lotniczy. 65% respondentów popiera również indeksację cen energii do poziomu zużycia na gospodarstwo domowe – według zasady im więcej konsumujesz, tym droższa staje się energia. Tymczasem 59% twierdzi, że obniżenie ograniczeń prędkości na autostradach byłoby dobrym sposobem na ogólne zmniejszenie zużycia energii” – czytamy w komunikacie poświęconym badaniu.

24% Polaków zgodziłoby się na zmniejszenie temperatury w domu

Gdyby obniżenie temperatury w domach podczas tegorocznej zimy okazało się konieczne, to 24% Polaków zgodziłoby się ograniczyć ją do 19°C, co stanowi mniej o 4 pkt proc. wobec średniej UE. 24% Polaków przyznaje, że już teraz nie stać ich na standardowe ogrzanie domu.

Obecnie największym wyzwaniem dla 81% Polaków są skutki zmian klimatycznych, które wpływają na ich codzienne życie. Drugim w kolejności są obawy o skutki gospodarcze i finansowe, kluczowe dla 72% badanych.

„83% respondentów uważa, że jeśli w najbliższych latach nie zmniejszymy drastycznie naszego zużycia energii i towarów, czeka nas globalna katastrofa. Jednocześnie 87%uważa, że rząd działa zbyt wolno, a tylko 41% potwierdza, że do 2030 r. Polsce uda się znacząco ograniczyć emisję dwutlenku węgla” – czytamy dalej.

Wojna w Ukrainie impulsem do przyspieszenia zielonej transformacji

65% respondentów uważa, że rosyjska inwazja na Ukrainę i jej konsekwencje powinny dać impuls do przyspieszenia zielonej transformacji.

Ankieta EBI dotyczy zmian klimatu i dogłębnej oceny tego, co ludzie o niej  myślą. Została przeprowadzona we współpracy z firmą badawczą BVA w sierpniu 2022 r.; wzięło w niej udział ponad 28 000 respondentów z 30 ankietowanych krajów.

Czytaj także: Wysokie ceny energii skłaniają firmy do inwestowania w efektywność energetyczną i OZE >>>

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), jest instytucją finansową Unii Europejskiej. Finansuje kluczowe inwestycje, które przyczyniają się do realizacji celów Unii Europejskiej. Jego udziałowcami jest 27 państw członkowskich Unii Europejskiej.

Źródło: ISBnews