EBC zapowiada stopniowe podwyżki stóp procentowych

EBC zapowiada stopniowe podwyżki stóp procentowych
Fot. stock.adobe.com/Tobias Arhelger
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Podwyżki stóp procentowych będą stopniowe, zapowiedział członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego François Villeroy de Galhau przy okazji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Podwyżka stóp procentowych o 50 pb nie jest obecnie częścią konsensusu EBC, dodał.

Po tych komentarzach euro cofnęło się do 1,0710 USD, po poniedziałkowym umocnieniu do 1,0736 USD – najwyższego poziomu od miesiąca – po komentarzach Christine Lagarde.

W poniedziałek prezes EBC Christine Lagarde wskazała na blogu, że Europejski Bank Centralny może zacząć podnosić stopy procentowe w lipcu, gdy zakończy program skupu obligacji. Według Lagarde stopy procentowe mogą wzrosnąć do końca III kw. o 50 pb.

Czytaj także: Stopy na świecie wciąż niskie, mimo rosnącej inflacji >>>

„Spodziewamy się, że zakupy netto w ramach programu APP zakończą się bardzo wcześnie w trzecim kwartale. To pozwoliłoby nam na podwyżkę stóp procentowych na posiedzeniu w lipcu, zgodnie z naszymi prognozami. W oparciu o obecną perspektywę, prawdopodobnie będziemy w stanie wyjść z ujemnych stóp procentowych do końca trzeciego kwartału” – napisała na blogu prezes EBC.

„(…) Jeżeli inflacja nie ustabilizuje się na poziomie 2 proc. w średnim okresie, odpowiednia będzie dalsza postępująca normalizacja stóp procentowych w kierunku stopy neutralnej. Jednak tempa i ogólnej skali dostosowania nie można określić ex ante” – podkreśliła Lagarde.

Na razie nie widać recesji w strefie euro

We wtorek z kolei prezes EBC odrzuciła ideę, że strefa euro zmierza w kierunku recesji.

„Na razie nie widzimy recesji w strefie euro” – zapewniła Lagarde w TV Bloomberg w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. w Szwajcarii. Dodała, że recesja nie jest punktem odniesienia EBC.

Lagarde wskazała na bezrobocie w eurolandzie na „najniższym poziomie”, duże oszczędności gospodarstw domowych i perspektywę pozytywnego sezonu letniego dla firm turystycznych jako te czynniki, które mogą zrównoważyć wstrząsy wywołane wojną Rosji na Ukrainie i rosnącą inflacją.

W kwietniu podstawowe stopy procentowe pozostały bez zmian

Na swoim kwietniowym posiedzeniu Rada Prezesów EBC pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe. EBC podał wówczas, że podwyżki stóp procentowych rozpoczną się jakiś czas po zakończeniu QE.

Czytaj także: EBC: stopy procentowe bez zmian, zakupy w ramach programu APP mogą zakończyć się w III kw. >>>

Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu i depozytu w banku centralnym wynoszą odpowiednio: 0,00 proc., 0,25 proc. oraz -0,50 proc.

Najbliższe posiedzenie EBC zaplanowano na 9 czerwca, kolejne – na 21 lipca.

Źródło: PAP BIZNES