EBC ustanowił dla NBP linię swapową do 10 mld euro do 15 stycznia 2023 r.

EBC ustanowił dla NBP linię swapową do 10 mld euro do 15 stycznia 2023 r.
Fot. stock.adobe.com/msnobody
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Europejski Bank Centralny ustanowił dla Narodowego Banku Polskiego linię swapową do 10 mld euro do 15 stycznia 2023 r. - poinformowały EBC oraz NBP w komunikatach. EBC przedłużył również linie transakcji repo dla niektórych państw europejskich spoza strefy euro.

„Europejski Bank Centralny (EBC) i Narodowy Bank Polski uzgodniły utworzenie zapobiegawczej linii swapowej, aby zapewnić instytucjom finansowym w Polsce płynność w euro” – napisano.

Czytaj także: Swap NBP dla Narodowego Banku Ukrainy do 1 mld USD >>>

„Linia swapowa pomiędzy NBP a EBC daje możliwość polskiemu bankowi centralnemu pozyskanie dodatkowych płynnych środków w euro (do wartości 10 mld EUR) z EBC, w zamian za złote, na okres do 3 miesięcy. Linia swapowa będzie obowiązywać do 15 stycznia 2023 roku, o ile nie zostanie ona przedłużona” – wskazano natomiast w komunikacie NBP.

Linia ma zabezpieczać ewentualne potrzeby płynnościowe wynikające z wojny w Ukrainie

Z komunikatów banków wynika, że linia ma zabezpieczać ewentualne potrzeby płynnościowe wynikające z niepewności spowodowanej rosyjską agresją na Ukrainę i ryzyka jej roznoszenia się w regionie.

EBC poinformował również, że w związku z prośbami banków centralnych, zdecydował o przedłużeniu tymczasowych linii transakcji repo do 15 stycznia 2023 r. dla Węgier, Albanii, Republiki Płn. Macedonii oraz Republiki San Marino.

„Te dwustronne linie zostały ustanowione w 2020 r. w celu zapewnienia płynności w euro instytucjom finansowym tych państw przez banki centralne. Linie miały zabezpieczać możliwe potrzeby płynnościowe w związku z pandemią Covid-19 i pierwotnie miały wygasnąć w marcu 2022 r.” – napisano w komunikacie.

Źródło: PAP BIZNES