E-faktury coraz bliżej. Jak firma może przygotować się do elektronicznych rozliczeń?

E-faktury coraz bliżej. Jak firma może przygotować się do elektronicznych rozliczeń?
Fot. stock.adobe.com/barameefotolia
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Za dwa miesiące nie będzie można już powiedzieć "nie" odbieraniu automatycznie przetwarzanych e-faktur. Na razie w zamówieniach publicznych. Od 19 kwietnia Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zacznie realizować europejską dyrektywę o obowiązkowym przyjmowaniu elektronicznych rozliczeń. Na ukończeniu są już prace nad Platformą, która będzie obowiązkowa dla udzielających zamówień publicznych. Wykonawcy będą z niej korzystać dobrowolnie.

Papier zostanie w drukarkach - do gry wkracza zautomatyzowana #e-faktura #elektronicznafaktura

Elektroniczna Wymiana Danych (EDI) jest najczęściej stosowanym na świecie standardem wymiany komunikacji handlowej. To rodzaj pomostu pomiędzy systemami informatycznymi dostawcy i odbiorcy, pozwalającym bez problemu automatycznie odczytać, zrozumieć i przetworzyć informacje zapisane w dokumentach dotyczących realizowanych transakcji. Szacuje się, że za pośrednictwem EDI realizowanych jest już 85% wszystkich transakcji na świecie. „Popularność tego standardu wynika z korzyści jakie daje automatyzacja obiegu dokumentów. Firmy wymieniają ich coraz więcej – to zamówienia, zlecenia, faktury, etc. Ich ręczna obsługa jest coraz droższa, co wynika z braku specjalistów i rosnących wynagrodzeń. Dodatkowo jest niepozbawiona błędów, często bardzo kosztownych. EDI sprawia, że dokumenty handlowe wymieniane są automatycznie, a po stronie człowieka jest wyłącznie ich akceptacja. To znacząco skraca cały obieg dokumentów czyniąc go jednocześnie praktycznie bezbłędnym i tańszym. Szacuje się, że wdrożenie EDI zmniejsza koszty obsługi zamówień i fakturowania o 60-80%. Ponadto dochodzi większe zadowolenie klientów z jakości obsługi – wyjaśnia Tomasz Kuciel, prezes zarządu EDISON S.A, członka konsorcjum PEF Expert realizującego usługi brokera Platformy Elektronicznego Fakturowania.

W tej chwili w Polsce z EDI korzystają przede wszystkim zakłady produkcyjne, dystrybutorzy oraz wszystkie duże sieci handlowe. Większość z nich wymienia ze swoimi dostawcami nawet do kilkudziesięciu tysięcy dokumentów miesięcznie. Daleko nam jednak do światowych liderów. Prym w tej dziedzinie wiodą obecnie kraje Ameryki Południowej: Brazylia, Chile, Argentyna. W Azji liderami są Korea Południowa, Singapur i Tajwan. Na Starym Kontynencie automatycznie przetwarzane faktury są powszechnie stosowane w Skandynawii.

Jak przygotować się do e-faktur?

Jak przygotować się do obiegu automatycznych e-faktur, kogo będzie dotyczyć obowiązek ich odbioru i jakie przyniesie korzyści? Odpowiedzi na te pytania przynosi strona efaktura.gov.pl, będąca kompendium wiedzy o elektronicznych, automatycznych rozliczeniach w administracji publicznej. Na ostatniej prostej są już prace nad stworzeniem Platformy Elektronicznego Fakturowania (PEF Expert). „Jej uruchomienie pozwali przedsiębiorcom bezboleśnie wejść w świat e-administracji oraz ułatwi im wprowadzenie automatycznych e-faktur i Elektronicznej Wymiany Danych w relacjach biznesowych. Zmniejszenie zatorów płatniczych, skrócenie terminów płatności i czasu obsługi transakcji, łatwiejsze archiwizowanie dokumentów oraz zmniejszenie kosztów – to tylko niektóre efekty korzystania z PEF Expert. Wszystkie podmioty zobowiązane do odbioru e-faktur będą musiały założyć na niej bezpłatne konto. Ze względu na wprowadzenie jednolitej struktury e-faktur, za pośrednictwem polskiej platformy możliwy będzie odbiór i przesyłanie faktur elektronicznych w ramach całej Unii Europejskiej – podsumowuje Tomasz Kuciel. Platforma wzmocni transparentność płatności w zamówieniach publicznych oraz usprawni rozliczenia. Według Federacji Przedsiębiorców Polskich pozwoli to też na statystyczną ocenę obiegu finansowego w poszczególnych branżach, jak na przykład w sektorze leczniczym, gdzie średnie terminy płatności to prawie 300 dni.

Równocześnie z przygotowaniem zaplecza technicznego trwają szkolenia pod nazwą „Standaryzacja i funkcjonalności e-fakturowania w systemach informatycznych zgodnie z normą europejską”. To seminaria organizowane dla integratorów systemów ERP. W ich trakcie specjaliści IT nabywają praktyczne umiejętności w zakresie przystosowania firmowych systemów do wymiany ustrukturyzowanych e-faktur oraz innych elektronicznych dokumentów.

Komisja Europejska dąży do tego, by elektroniczne faktury w przyszłym roku stały się głównym sposobem rozliczeń w całej Unii. Ten obowiązek wywołuje dyskusje, a także wpływa na wzrost świadomości wśród polskich przedsiębiorców. To warunek niezbędny do tego, by w Polsce standard EDI stał się standardem w kontaktach handlowych, a można go przecież zastosować dosłownie w każdej branży.

Źródło: inPlus Media