Dzień Ochrony Danych Osobowych zacznijmy od nas samych i naszych dzieci

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nowe.technologie.02.250x202Międzynarodowy Dzień Ochrony Danych Osobowych jest obchodzony co rok  28 stycznia. Data ta jest pretekstem do dyskusji na temat wyzwań dla prywatności, jakie stawiają nam dynamicznie rozwijające się media społecznościowe. Według badań przeprowadzonych przez yelster digital prawie 72% użytkowników martwi się o swoją prywatność w serwisach społecznościowych, a 80% chciałoby mieć więcej wiedzy na temat swoich danych osobowych w Internecie*.

Około 25% Polaków sprawdza regularnie – przynajmniej raz w miesiącu – informacje na swój temat w sieci.  Blisko 75% użytkowników deklaruje, że monitoruje swój cyfrowy ślad rzadziej niż raz w miesiącu lub nigdy.  Jednocześnie około 60% z tych, którzy śledzą informacje na swój temat, nie jest zadowolonych ze swojej reputacji online.  – Ludzie nie są pewni, jak zarządzać swoimi danymi w sieci – mówi Alexandra Senoner, rzecznik prasowy yelster digital. – Dlatego zachęcamy użytkowników do przykładania większej wagi, nie tylko do własnej reputacji w Internecie, ale też do tego, co publikują o innych. Specjalną opieka należy tutaj otoczyć dzieci, które potrzebują edukacji i ciągłej ochrony w kwestii swojej aktywności w sieci – dodaje.

Jak chronić siebie

Pierwszym krokiem do ochrony swoich danych osobowych w Internecie jest sprawdzenie, co Internet o nas wie. W tym celu można użyć wyszukiwarek lub specjalnych narzędzi do monitoringu, które weryfikują potencjalne zagrożenia i sugerują rozwiązania w zarządzaniu reputacją online. Jednym z takich narzędzi jest właśnie wprowadzony na rynek Social Network Monitor, który pomaga kontrolować ustawienia prywatności na Facebooku i monitorować aktywności, zdjęcia czy aplikacje, które przechodzą przez nasz profil. Drugi krok w dbaniu o nasze dane w sieci to zdecydowanie, czy treści, które mogą być znalezione pod naszym imieniem i nazwiskiem są tymi, z którymi chcemy się identyfikować.  Jeśli nie, warto dokonać kilku zmian i usunąć niechciane treści u źródła, poprzez kontakt z administratorem danej strony. Możemy zrobić to sami lub za pośrednictwem wyspecjalizowanych usług, jak  np. Webcleaner.

Jak chronić swoje dziecko

123people, międzynarodowa wyszukiwarka osób, spytała rodziców czy regularnie sprawdzają profile swoich dzieci na Facebooku. 30% respondentów zadeklarowało, że tak, natomiast aż 54% jest przekonanych, że ich dzieci wiedzą, co robią. – Jeżeli chodzi o cyber molestowanie czy też nękanie, dzieci są w szczególnym niebezpieczeństwie, ponieważ są dużo bardziej ufne i często nie potrafią właściwie ocenić sytuacji – mówi Senoner. Dlatego przeprowadzenie „poważnej rozmowy o Internecie” jest tylko początkiem procesu. Aby mieć pewność, że nasze dzieci bezpiecznie korzystają z serwisów społecznościowych, należy stale monitorować ich działania w tym obszarze. Social Network Monitor umożliwia rodzicom śledzenie profilu swojego dziecka, jego stałą ochronę, analizę i alarmowanie w przypadku niepokojących aktywności.

Zobacz 5 najważniejszych rad, jakie rodzice powinni dać swoim dzieciom:

  1. Sprawdź ustawienia prywatności na swoim profilu – upewnij się, że tylko wybrani znajomi mogą widzieć Twoje aktywności (rodzic powinien pomóc dziecku przy tym zadaniu)
  2. Nie rozmawiaj na komunikatorze z nieznajomymi i nie spotykaj się z nimi bez nadzoru i wiedzy rodzica
  3. Pomyśl dwa razy, zanim coś opublikujesz, zarówno na swój temat, jak i na innych. Później możesz tego żałować
  4. Nie umieszczaj zdjęć innych bez ich zgody
  5. Nie rób rzeczy, które mogłyby być przykre dla Ciebie i nie mów o innych osobach rzeczy, których nie chciałbyś usłyszeć na swój temat

* Badanie „Co Internet wie o Tobie”, Lipiec 2012 r., yelster digital gmbh.  Badanie zostało przeprowadzone w Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Francji, Hiszpanii, Polsce, Holandii i USA. N=15’900