Dzień Bezpiecznego Internetu: myśl, zabezpiecz, aktualizuj. Bankowcy przypominają najważniejsze zasady bezpieczeństwa w sieci

Dzień Bezpiecznego Internetu: myśl, zabezpiecz, aktualizuj. Bankowcy przypominają najważniejsze zasady bezpieczeństwa w sieci
Fot. stock.adobe.com/shake_pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Myśl, zabezpiecz, aktualizuj – te trzy czynności podczas korzystania z nowoczesnej bankowości mogą uchronić nas przed niebezpieczeństwami, czyhającymi, zarówno w cyberprzestrzeni jak i codziennej rzeczywistości. Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu (11 lutego), zainicjowanego w 2004 r. przez Komisję Europejską, Związek Banków Polskich (ZBP) przypomina, że za wysokim poziomem bezpieczeństwa bankowych systemów, musi iść również odpowiedzialność i ostrożność samych użytkowników. Tymczasem, jak wynika z badań ZBP ponad 80% Polaków uważa, że to bank ponosi wyłączną odpowiedzialność za bezpieczeństwo finansowe usług elektronicznych.
#ZBP przypomina, że za wysokim poziomem bezpieczeństwa bankowych systemów, musi iść również odpowiedzialność i ostrożność samych użytkowników #DzieńBezpiecznegoInternetu #cyberbezpieczeństwo

Polacy ufają bankom w kwestii cyberbezpieczeństwa – aż 59% badanych wskazuje, że to banki na tle innych branż i instytucji są liderami w tym zakresie. Poczucie komfortu w korzystaniu z bankowości elektronicznej nie powinno jednak wyłączać zdrowego rozsądku i czujności użytkowników.

Zresztą aktywność w cyberprzestrzeni nie dotyczy tylko osób indywidualnych, ale również firm i przedsiębiorstw. W tym kontekście warto przeanalizować postawy i procedury zarówno tych dużych, jak i średnich oraz małych przedsiębiorstw, jak również instytucji publicznych.

Czytaj także: Dzień Bezpiecznego Internetu: ponad 95 proc. Polaków spotkało się z groźnymi zachowaniami w sieci >>>

To o czym warto pamiętać przy zarządzaniu swoimi finansami w cyberprzestrzeni, przypominają bankowcy w części poradnikowej raportu „Cyberbezpieczny Portfel 2020”, wydanego przez ZBP we współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości.

Źródło wideo: MarketNews24

Pomyśl, sprawdź, zanim klikniesz

Większość ataków polega na wykorzystaniu ludzkiej naiwności. Przestępcy tworzą komunikat motywujący odbiorcę do tego żeby wykonał szybko jakieś działanie. Nikt nie chce stracić dostępu do maili albo mieć zablokowanego konta bankowego. Dlatego klikamy
w podany link, żeby uchronić się przed taką sytuacją. Nie powinniśmy jednak tego robić bo np. banki nigdy nie komunikują się z klientami tą drogą w tak wrażliwych sprawach.

Instaluj programy ze sprawdzonych źródeł

Szczególnie narażone są osoby, które pobierają aplikacje z różnych źródeł, nie tylko z oficjalnych sklepów dostawców i pozwalają tym aplikacjom na niczym nieuzasadnione nadawanie uprawnień, które nie są niezbędne do prawidłowego korzystania z aplikacji. Takie fałszywe aplikacje są groźne dla danych zgromadzonych na naszym urządzeniu.

Zablokuj ekran

Tak jak nie zostawiasz otwartych drzwi do domu, tak nie zostawiaj otwartego dostępu do swojego telefonu lub laptopa. W czasach weryfikacji odciskiem palca, twarzą czy kilkucyfrowym kodem nie warto podawać swoich danych na tacy. Stosuj takie zabezpieczenia jakie umożliwia Ci Twoje urządzenie.

Czytaj także: Dzień Bezpiecznego Internetu: już niemal co druga polska firma zetknęła się z cyberatakiem >>>

Aktualizuj system i aplikacje

Aktualizacje systemu operacyjnego oraz kluczowych aplikacji oprócz dodatkowych funkcji i możliwości zawierają w sobie wiele dodatków poprawiających bezpieczeństwo naszych danych oraz wirtualnego portfela. Warto również rozdzielić kanały komunikacyjne, tak by autoryzujące wiadomości np. SMS przychodziły na inne urządzenie, niż to przez które logujemy się do banku.

Bezpieczne korzystanie z bankomatu

Wypłacając pieniądze stań blisko maszyny i zasłoń ręką klawiaturę. Jeszcze przed włożeniem karty do bankomatu sprawdź czy wejście na kartę nie posiada żadnych dodatkowych nakładek w postaci np. doklejonej nietypowej listwy. Jeśli wygląd lub funkcjonowanie bankomatu wzbudzi Twoje podejrzenia nie wykonuj transakcji.

Bezpieczeństwo kodu PIN

PIN do karty bankowej nie powinien być nigdzie zapisywany, szczególnie na karcie, w portfelu ani w telefonie. Ułóż PIN, który nie będzie oczywisty (jak data Twoich urodzin czy ciąg takich samych cyfr). Nigdy nie podawaj nikomu swojego PIN-u, ani nie pożyczaj karty.

Czytaj także: Czy Internet naprawdę jest niebezpieczny?

Chrońmy swoją tożsamość

Powinniśmy mieć świadomość, że nie tylko zagubienie dowodu tożsamości, ale również jego czasowa strata może przyczynić się do naszych problemów w przyszłości. Nie należy więc pozostawiać dokumentów bez opieki czy też jako zastaw np. w wypożyczalni. Bardzo ważną czynnością po utraceniu dokumentu tożsamości jest jego zastrzeżenie. Gdy zastrzegasz dowód, zgłaszasz go do Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. W kilka minut informacja dotrze do wszystkich banków w Polsce, Poczty Polskiej oraz operatorów telefonii komórkowej.

Straciłeś kartę? Nie ryzykuj

Skorzystaj z wygodnego systemu do zastrzegania kart. Zadzwoń na numer (+48) 828 828 828, wypowiedz nazwę banku, system połączy Cię z infolinia Twojego banku, odpowiedz na kilka pytań, zastrzeż swoją kartę i ochroń swoje pieniądze.

Źródło: Związek Banków Polskich / ZBP