Dywidenda banków i ubezpieczycieli z zysku za 2022 rok: są wytyczne KNF

Dywidenda banków i ubezpieczycieli z zysku za 2022 rok: są wytyczne KNF
Fot. stock.adobe.com/Cheangchai
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła wytyczne w sprawie polityki dywidendowej banków i ubezpieczycieli w 2023 roku.

Komisja Nadzoru Finansowego dopuściła przeznaczenie przez banki na dywidendę całego zysku za 2022 rok, banki te muszą mieć m.in. dobrej jakości portfel kredytowy. Komisja utrzymała próg wypłaty do 75 proc. i do 50 proc. zysku i określiła dodatkowe kryteria do wypłaty dywidendy dla banków z walutowymi kredytami mieszkaniowymi – podała KNF w wytycznych dywidendowych dla banków komercyjnych.

Czytaj także: Prezes Banku Pekao: zakończymy rok na plusie, będzie wypłata dywidendy >>>

Banki uprawnione do wypłaty kwoty do wysokości 50 proc. zysku z 2022 r.

Komisja podała, że kwotę do wysokości 50 proc. zysku z 2022 r. mogą wypłacić jedynie banki spełniające jednocześnie poniższe kryteria:

– nierealizujące programu naprawczego,

– pozytywnie oceniane w ramach Badania i Oceny Nadzorczej (ocena końcowa BION nie gorsza niż 2,5),

Czytaj także: Jaką dywidendę z zysku za 2022 rok wypłacą banki?

– wykazujące poziom dźwigni finansowej (LR) na poziomie wyższym niż 5 proc.,

– posiadające współczynnik kapitału podstawowego Tier I (CET1) nie niższy niż wymagane minimum: 4,5 proc. + 56,25 proc.*wymóg P2R + wymóg połączonego bufora,

– posiadające współczynnik kapitału Tier I (T1) nie niższy niż wymagane minimum: 6 proc. + 75 proc.*wymóg P2R + wymóg połączonego bufora,

– posiadające łączny współczynnik kapitałowy (TCR) nie niższy niż wymagane minimum: 8 proc. + wymóg P2R + wymóg połączonego bufora.

Banki uprawnione do wypłaty kwoty do wysokości 75 proc. zysku z 2022 r.

Kwotę do wysokości 75 proc. zysku z 2022 r. mogą wypłacić jedynie banki spełniające jednocześnie kryteria do wypłaty 50 proc. z uwzględnieniem, w ramach kryteriów kapitałowych, wrażliwości banku na niekorzystny scenariusz makroekonomiczny.

Banki uprawnione do wypłaty kwoty do wysokości 100 proc. zysku z 2022 r.

Z kolei kwotę do wysokości 100 proc. zysku z 2022 r. mogą wypłacić jedynie banki spełniające jednocześnie kryteria do wypłaty 75 proc., a także których portfel należności od sektora niefinansowego charakteryzuje się dobrą jakością kredytową (udział NPL, z uwzględnieniem instrumentów dłużnych, na poziomie nieprzewyższającym 5 proc.).

Dodatkowe kryteria dla banków posiadających istotny portfel walutowych kredytów mieszkaniowych

KNF podała, że dla banków posiadających istotny portfel walutowych kredytów mieszkaniowych stopę dywidendy należy dodatkowo skorygować o dodatkowe kryteria. Kryteria te Komisja utrzymała na poziomie z ubiegłorocznego stanowiska w sprawie polityki dywidendowej.

Kryterium 1 – bazuje na udziale walutowych kredytów mieszkaniowych dla gospodarstw domowych w całym portfelu należności od sektora niefinansowego:

– banki z udziałem powyżej 5 proc. – korekta stopy dywidendy o 20 p.p.;

– banki z udziałem powyżej 10 proc. – korekta stopy dywidendy o 40 p.p.;

– banki z udziałem powyżej 20 proc. – korekta stopy dywidendy o 60 p.p.;

– banki z udziałem powyżej 30 proc. – korekta stopy dywidendy o 100 p.p

Kryterium 2 – bazuje na udziale kredytów udzielonych w latach 2007 i 2008 w portfelu walutowych kredytów mieszkaniowych gospodarstw domowych:

– banki z udziałem powyżej 20 proc. – korekta stopy dywidendy o 30 p.p.;

– banki z udziałem powyżej 50 proc. – korekta stopy dywidendy o 50 p.p.,

„Komisja uznaje także za niezbędne niepodejmowanie innych działań, w szczególności pozostających poza zakresem bieżącej działalności biznesowej i operacyjnej, mogących skutkować obniżeniem funduszy własnych, bez uprzedniej konsultacji z organem nadzoru” – napisano w stanowisku.

„Dotyczy to także ewentualnych wypłat dywidend z zysku zatrzymanego oraz wykupów akcji własnych. Komisja oczekuje, że ewentualna realizacja takich operacji będzie każdorazowo poprzedzona konsultacją z organem nadzoru i uzależniona od jej wyniku” – dodano. 

KNF dopuściła przeznaczenie przez ubezpieczycieli do 50 proc. zysku za 2022 r. na dywidendę

Komisja Nadzoru Finansowego dopuściła możliwość wypłaty przez ubezpieczycieli dywidendy w wysokości maksymalnej równej 100 proc. zysku za 2021 rok oraz do 50 proc. zysku za 2022 rok – poinformowała Komisja w stanowisku dotyczącym polityki dywidendowej.

Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła, by dywidendę wypłaciły wyłącznie zakłady ubezpieczeń i reasekuracji, które spełniają wszystkie poniższe kryteria:

– Otrzymały w ramach BION za 2021 rok ocenę ryzyka dobrą zadowalającą,

– W poszczególnych kwartałach 2022 roku nie wykazały niedoboru środków własnych na pokrycie wymogu kapitałowego (rozumianego jako maksimum z minimalnego wymogu kapitałowego (MCR) oraz kapitałowego wymogu wypłacalności (SCR)).

– W 2022 roku nie były objęte krótkoterminowym planem finansowym lub planem naprawczym,

– Według stanu na 31 grudnia 2022 r. wielkość środków własnych bez odliczenia przewidywanych dywidend kształtowała się na poziomie co najmniej 175 proc. wysokości wymogów kapitałowych dla zakładów ubezpieczeń, zakładów reasekuracji oraz zakładów ubezpieczeń i reasekuracji prowadzących działalność w dziale I oraz co najmniej 150 proc. wysokości wymogów kapitałowych dla zakładów ubezpieczeń, zakładów reasekuracji oraz zakładów ubezpieczeń i reasekuracji prowadzących działalność w dziale II.

KNF podała, że zakłady ubezpieczeń spełniające powyższe kryteria, przy podejmowaniu decyzji w sprawie wysokości dywidendy, powinny uwzględnić dodatkowe potrzeby kapitałowe w perspektywie dwunastu miesięcy od momentu zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2022 rok, wynikające m.in. ze zmian w otoczeniu rynkowym i prawnym, a w szczególności z dużej niepewności co do perspektywy makroekonomicznej dot. m.in. inflacji, stóp procentowych, kursów walut, surowców energetycznych czy też efektów wojny spowodowanej inwazją Rosji na Ukrainę.

Źródło: PAP BIZNES