Dynamiczny wzrost liczby przelewów natychmiastowych Express ELIXIR w kwietniu

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

kir.01.400x233W kwietniu 2014 r. Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A. rozliczyła w systemie ELIXIR® blisko 136,6 mln transakcji o wartości ponad 342 mld zł. W systemie EuroELIXIR, obsługującym rozliczenia w euro, przetworzonych zostało 1,26 mln transakcji o wartości powyżej 7,2 mld euro. Liczba zleceń w systemie przelewów natychmiastowych Express ELIXIR wyniosła blisko 63,3 tys., a obroty przekroczyły 294 mln zł - to najwyższe wartości odnotowane od momentu uruchomienia tego systemu.

W kwietniu br. klienci banków zlecili za pośrednictwem systemu ELIXIR® blisko 136,6 mln transakcji.  W porównaniu do kwietnia ub.r. liczba transakcji była wyższa o ponad 6,1 mln, a ich łączna wartość wzrosła o  20 mld zł, przekraczając 342 mld zł wobec 322 mld zł w kwietniu 2013 r. Rekordowy pod względem wartości transakcji przetworzonych w systemie ELIXIR® był poniedziałek, 14 kwietnia. Tego dnia KIR S.A. rozliczyła ponad 9,5 mln komunikatów o wartości prawie 18,5 mld zł.

Liczba transakcji przetworzonych w systemie EuroELIXIR w minionym miesiącu wyniosła blisko 1,26 mln, a ich łączna wartość osiągnęła ponad 7,2 mld euro. Porównując dane z analogicznych okresów, wartość kwietniowych transakcji była wyższa o 1,3 mld euro w stosunku do kwietnia ub.r., gdy wynosiła 5,9 mld euro.

W kwietniu br. za pośrednictwem systemu Express ELIXIR klienci banków zlecili ponad 63 tys. przelewów natychmiastowych –  to rekordowa liczba transakcji zrealizowanych w ciągu jednego miesiąca od początku funkcjonowania systemu, tj. od czerwca 2012 r. Dało to ponad trzykrotnie wyższy wynik w stosunku do liczby transakcji zrealizowanych w kwietniu 2013 r. Wartość przelewów natychmiastowych przetworzonych w minionym miesiącu przekroczyła 294 mln zł (rok temu w kwietniu wynosiła ok. 100 mln zł). – Regularnie rosnące statystyki systemu Express ELIXIR dowodzą, że przelew natychmiastowy jest usługą cieszącą się zainteresowaniem klientów. Takich przelewów w kwietniu rozliczyliśmy o ponad 60 proc. więcej niż w styczniu tego roku – to bardzo widoczny wzrost. Szczególnie docenianą korzyścią tego rozwiązania jest możliwość przekazania środków pomiędzy rachunkami znajdującymi się w dwóch różnych bankach w czasie liczonym w sekundach – mówi Grzegorz Leńkowski, dyrektor Linii biznesowej płatności natychmiastowe w KIR S.A.

Źródło: Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.