Dymisja premiera na Ukrainie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

przygorzewski.maciej.01.400x266W Kijowie rozwiązanie kryzysu politycznego jest już blisko. Jutro, wedle własnych zapowiedzi, do dymisji poda się obecny premier a porozumienie koalicyjne zostanie poszerzone. Słabsze dane z przemysłu w Wielkiej Brytanii. Lepsze dane z kanadyjskiego rynku pracy.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk poinformował, że jutro oficjalnie złoży dymisję ze stanowiska. Powodem odejścia jest konflikt wewnętrzny w rządzie rozpoczęty utratą większości parlamentarnej. Co ciekawe jego partia dalej pozostaje w koalicji, do której najprawdopodobniej dołączy Batkwiszczyna Julii Tymoszenko. Spisana będzie nowa umowa koalicyjna z jasno sprecyzowanymi celami. Jak na takie wiadomości reagują rynki. Jest to dobry sygnał, gdyż niepewność co do losów naszego sąsiada rzutowała negatywnie na złotego.

W USA trwają prawybory. Najciekawiej wygląda sytuacja w partii republikańskiej. Na razie prowadzi Donald Trump, który jest wymarzonym przeciwnikiem dla demokratów, gdyż budzi zdecydowane negatywne emocje w sporej części społeczeństwa. W mediach rozważane są warianty, gdzie na konwencji jeżeli żaden z kandydatów nie zdobędzie większości wybrany zostanie inny kandydat niż ten co miał najwięcej głosów. Problemem partii republikańskiej jest jej gwałtowna radykalizacja w ostatnich latach. By wygrać prawybory kandydat musi być skrajny, bo inaczej nie zdobędzie nominacji partyjnej. Problemem są potem wybory prezydenckie, gdzie skrajni kandydaci mają znacznie utrudnioną walkę o głosy centrum. Jeżeli nic się nie zmieni w sondażach to obecne wybory mogą niemal nie mieć wpływu na rynki walutowe. Zmienność generowana jest przez niepewność. Przy tak silnym elektoracie negatywnym wynik wydaje się niemal pewny.

W piątek poznaliśmy ważne dane z Wielkiej Brytanii. Produkcja przemysłowa spadła o 0,5,% w ciągu roku pomimo oczekiwań braku zmiany. Gorzej wypadło przetwórstwo przemysłowe, które spadło o 1,8%. Dodatkowo bilans handlu zagranicznego utrzymał się na niemal niezmienionym poziomie, pomimo oczekiwań spadku deficytu o 20%. Dane te kosztowały funta spadek o około 2 grosze względem złotego, aczkolwiek biorąc pod uwagę ostatnią zmienność na brytyjskiej walucie nie jest to niczym zaskakującym.

Dobre dane nadeszły z Kanady. Rozpoczęte budowy domów co prawda nie są tak liczne jak w lutym, ale liczba i tak jest wyraźnie wyższa od oczekiwań. Sytuacja na rynku pracy wypadła bardzo dobrze. Zmiana zatrudnienia wyniosła +40,6 tysięcy przy oczekiwaniach +15,3 tysiąca. W tym kontekście nie może dziwić spadek stopy bezrobocia z 7,3 pkt do 7,1 pkt. W reakcji na te dane dolar kanadyjski oczywiście zyskiwał na wartości.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:

  • 14:00 – Polska – inflacja konsumencka.

Maciej Przygórzewski,
Internetowykantor.pl, Walutomat.pl