Droga do chmury w modelu Open Source

Droga do chmury w modelu Open Source
Adam Wojtkowski, Regional GM CEE, Red Hat
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Możliwości wykorzystania otwartego oprogramowania w zakresie rozwiązań chmurowych przedstawił w swojej prezentacji podczas konferencji IT@BANK Adam Wojtkowski, dyrektor generalny na region Europy Środkowo-Wschodniej w firmie Red Hat.

Jak wynika z opublikowanego w sierpniu 2019 r. opracowania „Global IT Trends & Priorities Research” przygotowanego przez firmę Red Hat przy współpracy z zewnętrzną firmą analityczną, obraz strategii wyboru strategii chmurowej jest nadal niejednoznaczny.

Z codziennego doświadczenia firmy wynika, że strategie chmurowe są w tej chwili w fazie wstępnej i nie ukształtował się dominujący trend rynkowy.

Na razie najwięcej, bo 33% respondentów (badanie objęło 1000 firm) podało, że korzysta z chmury hybrydowej (hybrid cloud).

OpenShift i Middleware

Duże podmioty, które oferują chmurę publiczną, używają systemu operacyjnego Red Hat Enterprise Linux oraz Virtualization. W ofercie Red Hat są też takie produkty jak OpenShift i Middleware.

Firma jest zaangażowana w Polsce w kilkanaście procesów związanych z OpenShift jako podstawową platformą testową do współpracy z rozwiązaniami chmury publicznej.

OpenShift to implementacja modelu PaaS (Platform as a Service — platforma uruchomieniowa jako usługa) bazująca na frameworku Kubernetes, będącym w praktyce standardem (ponad 40% udziału w rynku) w rozwiązaniach wykorzystujących architekturę kontenerów Docker.

Red Hat OpenShift oferuje spójną podstawę chmury hybrydowej do tworzenia i skalowania aplikacji kontenerowych. Część z podmiotów, które oferują chmurę publiczną, stosują to rozwiązanie jako natywne.

Dzięki temu można bardzo łatwo dopasować procesy modernizacyjne aplikacji, które odbywają się najczęściej jako „On Premises” i przenieść je łatwo na chmurę. To wszystko ze wsparciem Red Hat Middleware.

Dlatego można wykonywać optymalizacje, które nie są zdeterminowane początkowym wyborem.

Warto przypomnieć, że On Premises to model bardziej „tradycyjny” w którym oprogramowanie jest instalowane na infrastrukturze klienta i pozostaje ona jego wyłączną własnością i on odpowiada za utrzymanie całego niezbędnego sprzętu.

OpenShift i Middleware

Produkt Red Hat — Ansible Automation jest platformą, która przez ostatnie lata wysunęła się na czoło produktów automatyzacyjnych. Jest też bardzo szeroko stosowana w wersji bezpłatnej.

W firmach jest już świadomość potrzeby posiadania takiego zasobu, który ułatwia i przyspiesza pracę, ale przede wszystkim eliminuje błędy ludzkie

Jest podstawą do tworzenia i obsługi automatyzacji w organizacji oraz zawiera wszystkie narzędzia potrzebne do wdrożenia automatyzacji w całym przedsiębiorstwie.

Adam Wojtkowski, opowiedział o spotkaniu z szefem utrzymania w bardzo dużej polskiej organizacji i okazało się, że Ansible jest w niej już wykorzystywana do obsługi około 300 skryptów automatyzacyjnych.

W ocenie Adama Wojtkowskiego obecnie w firmach jest już świadomość potrzeby posiadania takiego zasobu, który ułatwia i przyspiesza pracę, ale przede wszystkim eliminuje błędy ludzkie.

Podsumowując drogę do chmury, to bez względu na to, jaki wariant zostanie wybrany, potrzebne jest przygotowanie instrumentów technologicznych, albo procesowych, które zapewnią możliwość uniknięcia poważniejszych błędów.

Źródło: aleBank.pl