Dostałeś SMS: służby celne zatrzymały twoją paczkę? Uważaj, to oszustwo

Dostałeś SMS: służby celne zatrzymały twoją paczkę? Uważaj, to oszustwo
Fot. stock.adobe.com/Backcountry Media
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Cyberprzestępcy wysyłają wiadomości SMS z linkiem, informując o zatrzymaniu paczki przez służbę celną. To kolejny sposób na zainfekowanie Twojego telefonu i tym samym wykradanie Twoich danych.

Link z wiadomości prowadzi do fałszywej strony DHL, gdzie konieczne jest pobranie aplikacji, w celu śledzenia przesyłki. Zainstalowanie i uruchomienie aplikacji spowoduje, że będzie ona kontrolować Twoje urządzenie. Może ona wysyłać i odbierać SMS-y, wykradać Twoje kontakty, śledzić aktywność na telefonie oraz podglądać dane logowania do różnych serwisów.

SMS rozsyłany przez oszustów
Fot. CybeRescue

Fala SMS-ów

– W ciągu 30 minut otrzymaliśmy ponad 30 zgłoszeń od zaniepokojonych klientów – tłumaczy Piotr Derlecki z CyberRescue. Jedną z osób, która otrzymała taką wiadomość była Karolina. Nie zorientowała się, że może być to oszustwo, ponieważ właśnie czekała na przesyłkę z Alliexpress. 

– Gdy kliknęłam w link i zobaczyłam, że mam pobrać aplikację, dopiero zorientowałam się, że coś jest nie tak  – dodaje Karolina. 

Czytaj także: Cyberprzestępcy aktywnie wykorzystują wzrost udziału pracy zdalnej w działalności firm >>>

Jak tłumaczą specjaliści z CyberRescue, typ wirusa, który znalazł się w aplikacji ma głównie na celu wykradać kontakty i wysyłać SMSy z zainfekowanych urządzeń, żeby powiększyć skalę przestępstwa. Zebrana baza kontaktów z zainfekowanego urządzenia trafią na serwery oszustów.

Jak uniknąć oszustwa?

– Jest to bardzo popularny atak. Jeżeli otrzymasz taką wiadomość SMS najlepiej zablokować kontakt i usunąć wiadomość – tłumaczy Piotr Derlecki z CyberRescue.

Czytaj także: E-maile ze złośliwym linkiem od fałszywego ministerstwa finansów >>>

 Jeżeli pobierzemy aplikację i zorientujemy się, że coś jest jednak nie tak, to jak najszybciej włączyć tryb samolotowy w urządzeniu. W ten sposób oszuści nie będą mogli przesyłać z naszego urządzenia wiadomości SMS. Powinniśmy też jak najszybciej przywrócić telefon do ustawień fabrycznych – tylko takie działanie da nam 100 procentową gwarancję, że złośliwe oprogramowanie zostało usunięte. 

Źródło: CyberRescue