Dostałeś SMS o zatrzymaniu paczki? Uważaj, to oszustwo!

Dostałeś SMS o zatrzymaniu paczki? Uważaj, to oszustwo!
Źródło: CyberRescue
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
To oszustwo powraca w każdym miesiącu. Niestety nadal osoby, korzystające z usług firm kurierskich nabierają się, tracąc dostęp do kont bankowych. Tym razem oszuści wykorzystują wizerunek DHL.

Otrzymujesz wiadomość SMS, z informacją, że Twoje zamówienie czeka na dostawę. Musisz potwierdzić przesyłkę, płacąc 1,99 zł. Wystarczy wejść w link i podać dane do kart płatniczych. Niestety w ten sposób możesz stracić wszystkie oszczędności z konta!

Czytaj także: Oszuści podszywają się pod PGE, uważaj na SMS-y o płatności za prąd!

SMS wysyłany przez oszustów podszywających się pod DHL
Źródło: CyberRescue

Słyszałem o takim ataku, ale…

Taką wiadomość otrzymał również Mateusz. Chociaż wcześniej już słyszał o takich oszustwach, tym razem czekał na przesyłkę, która miał dostarczyć kurier DHL.

– Gdyby nie moja żona, która poleciła mi odezwać się do CyberRescue, prawdopodobnie miałbym czyste konto – tłumaczy mężczyzna.

To bardzo popularny atak, o którym nadal większość osób nie słyszała. Zawsze otrzymując takie wiadomości należy zachować ostrożność, ponieważ w łatwy sposób można zostać oszukanym.

Podejrzana wiadomość z linkiem? UWAŻAJ!

– Niestety do sieci wycieka coraz więcej danych osobowych, co sprytnie wykorzystują oszuści, np. wysyłając takie wiadomości – tłumaczy Mikołaj Kowalski z CyberRescue.

Jeżeli otrzymaliśmy taką wiadomość, zawsze trzeba zadzwonić na infolinię danej firmy, instytucji i dowiedzieć się, czy faktycznie takie SMSy były rozsyłane. Jednak najważniejsze jest to, żeby pochopnie nie klikać w otrzymane linki i zastanowić się, czy faktycznie dana firma potrzebuje od nas danych do karty płatniczej.

Źródło: CyberRescue