Dom okiem kobiety

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

architektura.02.400x267Podział obowiązków domowych pomaga zorganizować codzienną krzątaninę i zaangażować w nią wszystkich domowników. Proces wyboru projektu domu także powinien być decyzją wspólną i przemyślaną. W tej materii również zarysowują się różnice w kryteriach, jakimi kierują się mężczyźni i kobiety poszukując idealnego rozwiązania. Oczywiście kiedy decyzja już zapadnie, powinna być wypadkową oczekiwań wszystkich przyszłych mieszkańców.

O ile mężczyźni najczęściej kalkulują opłacalność inwestycji i zwracają uwagę na walory komunikacyjne, idealny projekt domu oczami kobiet to miejsce przytulne, ciepłe, zwracające uwagę swoją estetyką i oczywiście funkcjonalnie zorganizowane. Kobiety lubią się inspirować, tworzyć własne pomysły aranżacyjne na bazie podpatrzonych gotowych rozwiązań. Potrafią jednak, podobnie jak mężczyźni, kierować się sztywną ekonomią i myśleniem perspektywicznym.

Pierwsze kroki w stronę wymarzonego domu

Kobiety myślą praktycznie i przewidująco – istotne dla nich – przy wyborze samej działki, jak i projektu domu, który można na niej zrealizować – są takie elementy jak wygląd domu, wielkość i rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń, jego wyposażenie i położenie w przyjemnej okolicy. Poza tym najbliższe otoczenie powinno zapewniać dostęp do obiektów kulturalnych, restauracji, sklepów, urzędów, szkół czy przedszkoli. Dzisiejsza zabiegana kobieta chciałaby móc wiele spraw załatwić w jak najkrótszym czasie, dlatego dobra organizacja czasu i przestrzeni jest dla niej niezwykle istotna.

– W zależności od układu funkcjonalnego wnętrza domu praktycznie na każdej działce uda się prawidłowo zorientować  budynek. Z punktu widzenia ekonomii istotna jest również dostępność mediów oraz dojazd do nieruchomości. Jeżeli atrakcyjny cenowo grunt pozbawiony jest niezbędnej infrastruktury, jego indywidualne uzbrojenie może znacznie przewyższyć możliwości finansowe – przekonuje Doradca Domowy.pl ze Szczecina Igor Iwaszczyński. Inwestorki, z którymi nierzadko kontaktują się Doradcy Domowy.pl mają świadomość tego, że ekonomiczność późniejszej eksploatacji budynku można osiągnąć nie tylko stosując materiały o odpowiednich parametrach, ale także wykorzystując naturalne walory działki.

Piękny z zewnątrz…

Zwracając dużą uwagę na obowiązujące trendy, kobiety gustują w naturalnych kolorach i materiałach w zewnętrznej elewacji domu, takich jak drewno, metal czy kamień. Bardzo wiele pań wybiera standardowe tynki i farby w barwach oddających piękno natury, kiedy nie jest możliwe wykonanie całej elewacji z kamienia czy innych surowców naturalnych. Wybrane materiały powinny odznaczać się ponadto wysoką jakością i solidnością.

… i funkcjonalny w środku

Wnętrze domu musi być nie tylko przytulne ale i wygodne, przestronne, zaprojektowane tak, aby ułatwić komunikację i zapewnić potrzebną liczbę pomieszczeń. Kobiety chętnie wybierają projekty z dużą kuchnią, w której najczęściej koncentruje się życie rodzinne. Łatwy dostęp do wszystkich znajdujących się w niej sprzętów usprawnia i umila codzienne gotowanie. Niejedna kobieta skłania się ku konkretnemu projektowi z uwagi na obecność spiżarni, pomieszczenia gospodarczego czy garderoby. Takie miejsca pozwalają na przechowywanie wszystkich potrzebnych przedmiotów, z których korzysta się często, jak i sporadycznie. Nie tylko przetwory, warzywa ale i domowe sprzęty, jak odkurzacz, powinny mieć swoje miejsce aby nie zawadzać i nie wpływać ujemnie na estetykę wnętrza swoją ekspozycją. Ważne jest także aby spiżarnia znajdowała się blisko kuchni, co wyeliminuje dalekie spacery z zakupami. Często wybieraną przez Panie opcją jest kuchnia otwarta na salon, co przytulnie łączy obie przestrzenie, powiększając je wzajemnie.

Uporządkowana przestrzeń

Podział domu na strefy – dzienną i nocną jest równie ważny przy budynku parterowym, jak i z użytkowym poddaszem czy piętrowym. W tych ostatnich przypadkach wyższe kondygnacje zajmują sypialnie i ważna – z perspektywy kobiety – garderoba lub pokój kąpielowy czy po prostu rodzinna łazienka, zapewniająca intymność i podnosząca kojące i relaksujące właściwości długich kąpieli, które pozwalają się odprężyć po dniu pełnym kobiecych obowiązków. Garderoba idealna z punktu widzenia kobiety, powinna być odpowiednio pojemnym i zorganizowanym pomieszczeniem aby mogła ona w niej przechowywać ubrania i buty na każdą porę roku i pogodę. Idealnie byłoby gdyby zmieściła się tam także deska do prasowania i inne drobiazgi. Paski, apaszki, kapelusze powinny wygodnie czekać na półkach i wieszakach, aby dopełnić odpowiedniej stylizacji stroju.

Kolejnym elementem, na który bardzo często przy wyborze projektu domu zwracają uwagę kobiety, jest osobna pralnia i suszarnia. Podyktowane jest to czynnikami praktycznymi i estetycznymi – niweluje sterty wiszącej i suszącej się w łazience odzieży oraz pozwala znaleźć przestrzeń dla przechowywania środków czystości, swobodnego wstawienia pralki, suszarki i innych niezbędnych sprzętów AGD.

Mocny finał

Aranżacja wnętrz domu i budowanie przytulnej przestrzeni, w której przyjemnie się pracuje i odpoczywa to chyba najmilszy etap inwestycji. W tej materii najważniejszą zasadą jest umiejętne skomponowanie całości aby uniknąć zgrzytów estetycznych. Kobiety posiadając gustowną intuicję, potrafią przy niezliczonych opcjach, jakie oferuje rynek wnętrzarski, uczynić niebanalnym każde z wnętrz. Wybrane dodatki, draperie, meble, ramki na fotografie, lustra, wieszaki i cała gama pozostałych dodatków opierają się zawsze na indywidualnych gustach i upodobaniach, dlatego nowoczesny lub klasyczny salon wiele mówią o kobiecie, która go urządzała. Oczywiście zawsze warto poradzić się doświadczonych projektantów wnętrz, z którymi coraz więcej Inwestorek chętnie współpracuje. Wyśrodkują oni wizję aranżacyjną i możliwości budżetowe proponując rozwiązania spełniające wymagane kryteria i sprawdzone w praktyce oraz zgodne z najnowszymi trendami wnętrzarskimi.

Ekonomiczne rozwiązania

Łącząc ekonomię z wygodą i estetyką w Domowy.pl czeka specjalna Karta Rabatowa, pozwalająca na skorzystanie z wielu atrakcyjnych zniżek na materiały budowlane i aranżacyjne.

Ponadto z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, każda z Pań, zamawiających projekt domu lub wnętrza na domowy.pl w dniu 8 marca 2014 r.  otrzyma rabat w wysokości 11%. 

Źródło: domowy.pl