Dolar jeszcze długo będzie najważniejszą walutą świata

Dolar jeszcze długo będzie najważniejszą walutą świata
Fot. PIxabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Dość powszechne jest przekonanie, że znaczenie amerykańskiego dolara w spada, podobnie jak udział amerykańskiej gospodarki w tworzeniu światowego PKB. Opublikowane właśnie badania profesora Eswara Prasada, byłego szefa działu badań finansowych Międzynarodowego Funduszu Walutowego i redaktora naczelnego Biuletynu Badawczego MFW nie potwierdzają tej opinii

#WitoldGadomski: Dopóki #Juan nie stanie się w pełni wymienialny, a Chiny nie uwolnią przepływów kapitałowych, jej waluta nie może rywalizować z #USD

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podaje informacje o tym, w jakich walutach trzymane są rezerwy banków centralnych świata. Ale nie wszystkie kraje ujawniają te dane, uznając je za informacje wrażliwe. Dlatego w statystykach MFW pojawiają się kategorie – „rezerwy alokowane” – czyli te, które banki centralne podają w rozbiciu na poszczególne waluty i „rezerwy niealokowane”, gdzie struktury walutowej nie znamy.

Banki centralne i ich polityka

Według Prasada czteropunktowy spadek udziału dolara w globalnych rezerwach z 66 % w roku 2015 do 62 % w roku 2018 to prawdopodobnie efekt statystyczny związany ze zmianami w raportowaniu rezerw.

W ostatnich latach Chiny i kilka innych krajów, które wcześniej nie podawały struktury swoich rezerw, zdecydowały się ją podawać. W I kwartale 2019 roku udział dolara w globalnych rezerwach walutowych wynosił 62 procent i był podobny jak w latach 2009-2012.

W porównaniu z rokiem 2007 udział dolara w rezerwach walutowych spadł o 2 punkty procentowe, a euro o 6 punktów procentowych. W tym okresie udział japońskiego jena wzrósł o 2 punkty procentowe, a innych mniejszych walut łącznie o 4 punkty procentowe.

Dolar wypiera euro?

Chiński juan, który w 2007 roku nigdzie nie był oficjalną walutą rezerwową, stanowi obecnie 2 % globalnych rezerw walutowych.

Pod pewnymi względami dolar wzmocnił swoją pozycję dominującej waluty międzynarodowej, wypierając euro. Na przykład od 2012 do 2019 r. udział waluty amerykańskiej w płatnościach  transgranicznych za pośrednictwem sieci SWIFT wzrósł o 10 punktów procentowych do 40 %, zaś udział euro spadł o 10 punktów do 34 %. Udział juana w globalnych płatnościach wynosi poniżej 2 %.

Dolar jest dominującą walutą w międzynarodowych transakcjach handlowych, zwłaszcza jeśli wyłączy się handel wewnątrz Unii Europejskiej, gdzie rozliczenia są dokonywane w euro. Łącznie dolar i euro stanowią około trzech czwartych płatności międzynarodowych w rozliczeniach transgranicznych i finansowych.

Dlaczego nie juan?

Kilka krajów – zwłaszcza Rosja i Chiny – próbują zmniejszyć swoją zależność od dolara, zwiększając w rezerwach banków centralnych udział złota. W 2018 r. Bank Centralny Rosji sprzedał około 100 miliardów dolarów w amerykańskich papierach i zakupił papiery wartościowe w juanach oraz euro.

Takie ruchy amerykańskich rywali geopolitycznych nie wpłynęły na globalną pozycję dolara. Euro wciąż jest drugą, ale wyraźnie mniej znaczącą walutą rezerwową i w ostatnich latach nie zdołało zająć miejsca dolara.

Juan jest w kilku bankach centralnych walutą rezerwową, ale dopóki nie stanie się w pełni wymienialny, a Chiny nie uwolnią przepływów kapitałowych, jej waluta nie może rywalizować z dolarem.

…………………………………………………..

Eswar Prasad “Has the dollar lost ground as the dominant international currency?” Cornell University and Brookings Institution, September 2019.

Źródło: aleBank.pl